Скопје 23 °C Охрид 25 °C

Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Директорот Спасески во посета на ДСУФК „Методи Митевски – Брицо”

Директорот Спасески во посета на ДСУФК „Методи Митевски – Брицо”

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески беше во...

Директорот Спасески оствари средба со претставници на Федерација на планинарски спортови на Македонија

Директорот Спасески оствари средба со претставници на Федерација на планинарски спортови на Македонија

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт м-р Марјан Спасески...

Директорот Спасески оствари средба со Хироши Шираи, претседателот на Светската Традиционална Карате Федерација

Директорот Спасески оствари средба со Хироши Шираи, претседателот на Светската Традиционална Карате Федерација

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески организираше...

Одбележан денот на крводарителството

Одбележан денот на крводарителството

Под мотото „Дарувај крв за оние кои даруваат живот“ денеска во Дневниот...

Агенција за млади и спорт во поддршка на Европскиот Куп на 10 000 метра

Агенција за млади и спорт во поддршка на Европскиот Куп на 10 000 метра

Денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес...

 • Директорот Спасески во посета на ДСУФК „Методи Митевски – Брицо”

  Директорот Спасески во посета на ДСУФК „Методи Митевски – Брицо”

 • Директорот Спасески оствари средба со претставници на Федерација на планинарски спортови на Македонија

  Директорот Спасески оствари средба со претставници на Федерација на...

 • Директорот Спасески оствари средба со Хироши Шираи, претседателот на Светската Традиционална Карате Федерација

  Директорот Спасески оствари средба со Хироши Шираи, претседателот на...

 • Одбележан денот на крводарителството

  Одбележан денот на крводарителството

 • Агенција за млади и спорт во поддршка на Европскиот Куп на 10 000 метра

  Агенција за млади и спорт во поддршка на Европскиот Куп на 10 000 метра

Печати

Стрелачите параолимпијци Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов на прием во Агенција за малди и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт м-р Марјан Спасески организираше прием за членовите на македонската параолимписка стрелачка репрезентација по повод успесите на Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов кои со одличните настапи на Светското првенство во Германија изборија Олимписка норма за Летните ПараОлимписки Игри РИО 2016 година.          

                             

Печати

Илинденски Планинарски Марш 2014

вклучено . Објавено во Соопштенија

Положено цвеќе на гробот на Гоце Делчев како почеток на
“Илинденскиот планинарски марш 2014”

Денеска (26.07.2014), директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, претседателот на Федерацијата на планинарски спортови на Македонија, Јовица Угриновски и членови на ПСК „Бистра“ – Скопје положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев во Црквата „Св.Спас“ во Скопје, како увертира на традиционалниот “Илинденски Планинарски Марш 2014” кој по 28-ми пат се одржува под покровителство на АМС.  Тој е дел од активностите со кои Владата на Република Македонија, Агенцијата за млади и спорт и неколку спортски федерации ќе ја одбележат неделата на Илинденското празнување.
“Илинден е еден од најголемите и најзначајните национални празници на македонскиот народ, кој зазема значајно место во Македонската историја. Во насока на одбележување на 111 години од Илинденското востание и 70 години од првото заседание на АСНОМ, Агенцијата за млади и спорт ќе реализира неколку спортски активности“ – информираше директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески. 
Тој посочи дека покрај традиционалниот Илинденски Планинарски Марш 2014, ќе се реализира и симулација на Февруарскиот поход, искачување на највисокиот врв во Македонија “Голем Кораб” и симболично искачување на “Славеј Планина”, каде се формираше првиот партизански одред “Мирче Ацев”. Истовремено, во роабтока со Велосипедската федерација на Македонија, Агенцијата ќе организира и велоспидеска трка низ Македонија, под мотото „Кон иднината по стапките на традицијата”. Имено, како што информираше Спасески, преку 30 велоспидести од 31 јули ќе тргнат од Крушево и преку рута низ која ќе поминат 7 градови и 350 километри, на 2-ри Август ќе пристигнат во Пелинце.
Овие спортски одбележувања се само дел од пошироката програма на Владата ба Република Македонија за одбележување на Илинден, која годинава се реализира под мотото “Од сон до сонце”.

Печати

Започнува Волејбол 2014 во Охрид

вклучено . Објавено во Соопштенија

Од 26 јули до 3 август ќе се одржи осмото издание на пвото во одбојка на песок, Beach Volleyball Ohrid 2014, на плажата Бафало во Охрид.

И оваа година првенството го задржува својот меѓународен карактер, па покрај домашните одбојкари и одбојкарки, во Охрид се очекува настап на натпреварувачи од Србија, Бугарија, Албанија, Украина и Косово.

k

Печати

Дејан Недев по втор пат одржа карате семинар во Лондон-Англија

вклучено . Објавено во Соопштенија

Македонскиот каратист Дејан Недев, Сенсеи 5.Дан по втор пат одржа карате семинар во Академијата за традиционално карате *Muswell Hill*, London. На семинарот учествуваа близу 60 каратисти од неколку карате клубови од Лондон. Семинарот траеше три дена, а последниот ден беше организирана свеченост на која присуствуваше и проф. Венцислав Недев на кој му беше дадено признание за придонес и развој на карате Академијата во Лондон.

Печати

Пуштено во употреба повеќенаменско игралиште во с.Драчево, Кисела Вода

вклучено . Објавено во Соопштенија

Повеќенаменско игралиште кое се протега на 1.000 метри квадратни денеска беше пуштено во употреба од страна на премиерот Никола Груевски, градоначалникот на општина Кисела Вода, Билјана Беличанец-Алексиќ и директорот на Агенцијата за млади и спорт Маријан Спасевски во дворот на основното училиште „Свети Климент Охридски“ во населбата Драчево.

Печати

Европското првенство во кајак слалом за јуниори и сениори до 23 години

вклучено . Објавено во Соопштенија

На Плоштадот „Филип Втори“ вчеравечер официјално беше отворено Европското првенство во кајак слалом за јуниори и сениори до 23 години-СКОПЈЕ 2014, чиј домаќин е Кајакарската федерација на Македонија, а кое од денеска 03 до 06 јули, ќе се одржува на кајак патеката во Спортско рекреативниот центар Матка. 

Печати

Пуштено во употреба повеќенаменското игралиште во Гази Баба

вклучено . Објавено во Соопштенија

Пуштено во употреба повеќенаменското игралиште во Гази Баба

Повеќенаменско игралиште кое се протега на 1.000 метри квадратни денеска беше пуштено во употреба од страна на премиерот Никола Груевски, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески и градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски во дворот на основното училиште „Наум Наумовски - Борче“ во населбата Триангла.

Печати

Прес-конференција по повод започнувањето на ракометниот турнир СТРУГА 2014

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт продолжува со активностите во насока на промоција на македонскиот спорт на меѓународен план.
Поради тоа денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт се оддржа прес-конференција по повод овогодинешното одржување на 42-от меѓународен ракометен турнир "СТРУГА 2014".
Печати

Oливера Наковска-Бикова го освои третото место и бронзениот медал на Светското првенство во стрелање за лица со инвалидитет во дисциплината воздушен пиштол

вклучено . Објавено во Соопштенија

Oливера Наковска-Бикова го освои третото место и бронзениот медал на Светското првенство во стрелање за лица со инвалидитет во дисциплината воздушен пиштол.
Македонката добро го започна финалното стрелање со три погодоци во првата серија, меѓутоа во втората серија беше многу непрецизна и на крајот мораше да се задоволи со третото место и бронзениот медал. Овој резултат за Бикова значи и директна квота за учество на Параолимписките игри во Рио 2016 година.

Печати

Успешен настап на јуниорскиот репрезентативец во велосипедизам Андреј Петровски

вклучено . Објавено во Соопштенија

Велосипедската федерација на Македонија настапи на трка France GP Cuiseaux со јуниорскиот репрезентативец Андреј Петровски кој го освои првото место во јуниори и на пиедесталот се најде заедно со францускиот шампион до 23 години, тој на целта пристигна со повозрасната категорија U-23 и оствари убедлива победа на оваа престижна трка.

Печати

Скопје доби нов и модерен скејтпарк според меѓународни стандарди

вклучено . Објавено во Соопштенија


На кејот на реката Вардар денес беше остварена желбата на љубителите на адреналин. Скејтерите и бајкерите добија свое катче каде ќе се забавуваат, спортуваат и тренираат.

Пред околу 2 години, еден од нивните претставници дојде во македонската Влада на Денот на идеи. Таму го предложи овој проект кој веднаш му беше прифатен.

Печати

Директорот Спасески во обиколка на градежните активности на повеќенаменските игралишта

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески направи обиколка за целосен увид во напредокот на изведбата на градежните активности на повеќенаменските игралишта што ги гради Агенцијата за млади и спорт во Скопје. Посетени беа повеќенаменските игралишта во Општина Аеродром (ОУ “Александар Македонски”), Општина Бутел (ул.Мара Междуречка), Општина Кисела Вода (нас.Црниче) и Општина Чаир (ОУ”Никола Вапцаров”) каде во тек се одвиваат градежни активности.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија