Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, му го честиташе...

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод 51-от...

Европска бронза за Емил Павлов

Европска бронза за Емил Павлов

Нашите каратисти имаа успешен настап на Европското првенство во карате, кое...

 Светската танцова елита во Скопје

Светската танцова елита во Скопје

Танцовата федерација во соработка со Агенцијата за млади и спорт и...

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Европскиот шампионат во шах во поединечна конкуренција беше свечено пуштен...

 • Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

  Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

 • ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

  ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

 • Европска бронза за Емил Павлов

  Европска бронза за Емил Павлов

 • Светската танцова елита во Скопје

  Светската танцова елита во Скопје

 • Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

  Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Печати

Примопредавање на спортската сала „Тодор Александров“

вклучено . Објавено во Соопштенија

Претставниците на Агенцијата за млади и спорт во присуство на изведувачот „Алкон Проект“ и Надзорниот орган - градежен институт „Македонија“ беа во посета на спортската сала „Тодор Александров" во село Велгошти Општина Охрид извршија увид и констатираа дека спортската сала е подготвена за непречено користење од страна на жителите и спортистите од населеното место Велгошти. Со оваа посета од страна на претставниците на Агенцијата за млади и спорт, изведувачот и Надзорниот орган, се изврши целата законската процедура за предавање на спортската сала на Општината Охрид. По примопредавањето, со спортската сала ќе стопанисува ОУ „Живко Чинго“ - с.Велгошти

Печати

Охридски пливачки маратон 2013

вклучено . Објавено во Соопштенија

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, Директорот на Агенцијата за млади и спорт Александар Пујовски како и градоначалникот на општина Охрид присуствуваа на големата спортска манифестацијата „Охридски пливачки маратон“ како и на доделувањето на наградите на овогодинешните победници

Печати

Започна 41-от меѓународен ракометен турнир "Струга 2013"

вклучено . Објавено во Соопштенија

На ракометното игралиште „Женска плажа“ во Струга вчера започна 41. Меѓународен ракометен турнир „Струга 2013“.
Покрај домаќинот Струга, на 41. издание на турнирот учествуваат и македонските екипи Металург и Вардар, белорускиот Брест Мешков, романска Констанца и француските Иври и Версај.

Печати

Одржана панел дискусија на тема "Механизми во борба против говор на омраза на интернет"

вклучено . Објавено во Соопштенија

Во просториите на Советот на Град Скопје, се оддржа панел дискусија на тема  “Механизми во борба против Говор на Омраза на ИнтернетНастанот бешe организиран од страна на Центар за меѓукултурен дијалог и Националниоткомитет за кампањата против говор на омраза на интернет.

Г-ца Зорица Стаменковска од Агенцијата за Млади и спорт во воведното обраќање даде осврт на улогaта на Агенцијата како Национален координатор и Кампањата и на националниот комитет чија  улога е планирање и следење на активностите од кампањатаОва е прва поголема активност од националната кампања, а набргу на есен следува и обука за обучувачи на тема човекови права и говор на омраза, и други  активности од вклучените организации и институции во комитетот. На крајот Стаменковска ги повика и сите останати организации, институции и поедници активно да се вклучат во кампњата.

Печати

Изградба на 100 повеќенаменски игралишта низ целата држава

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес директорот на Агенцијата за млади и спорт Александар Пујовски беше во обиколка на повеќенаменските игралишта во Општините Ѓорче Петров и Шуто Оризара кои се од Проектот ”Изградба на 100 повеќенаменски игралишта низ целата држава”

Печати

Повик за учесници на Интернационален Младински Форум за демократија во Стразбург, Франција

вклучено . Објавено во Соопштенија

Европската младинска фондација ги поканува младите од целиот свет да се приклучат на Интернационалниот Младински Форум со цел да се обезбеди видливо и ефикасно учество на младите учесници во текот на целиот настан

Печати

Успех на Македонија на Европското првенство во MUAY THAI

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес директорот на Агенцијата за млади и спорт Александар Пујовски организираше прием за Кик Бокс репрезентацијата во MUAY THAI на Македонија. Повод за приемот беше големиот успех на Македонија на Европското првенство во MUAY THAI каде нашите репрезентативци се закитија со еден сребрен и еден бронзен медал

Печати

Отворена прва повеќенаменска сала во општина Маврово Ростуше

вклучено . Објавено во Соопштенија

Во општина Маврово Ростуше денеска беше отворена прва повеќенаменска спортска сала во оваа општина, која е дел од проектот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) за изградба на 35 спортски сали и 50 фудбалски игралишта

Печати

Одржана презентација за активностите на Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денеска,беше одржана презентација на активностите и проектите на Агенцијата за млади и спорт на 40 млади луѓе кои беа дел од конвенцијата „Log In for Social Inclusion, Log in for Human Rights” како дел од проектот на Центарот за меѓукултурен дијалог кој изминативе две недели се одвиваше во Куманово, Маврово, Струга и Скопје.

Настанот беше финиширан со панел дискусијата „Механизми против говорот на омраза на интернет“ која на 5 август се одржа во салата на Советот на град Скопје и посетата на АМС од страна на овие млади луѓе, членови на различни организации од Европа.

Печати

Интервју на директорот на Агенцијата за млади и спорт Александар Пујовски за интернет порталот КУРИР

вклучено . Објавено во Соопштенија

                               

Директоре Пујовски, од април оваа година стапивте на чело на Агенцијата за млади и спорт. Дали беше тешко или лесно да се продолжи и следи континуитетот на работењето на Агенцијата?

Со оглед на тоа што во сите изминати години бев директно вклучен во поедини сегменти во кои делува Агенцијата за млади и спорт, посебно во делот на спортот, сегмент кој во последниот период и целосно го покривав, а следствено моето претходно делување повеќе од една деценија во делот на меѓународните односи, покривајќи го истиот во рамки на Европската парцијална спогодба – организационен облик на Советот на Европа кога говориме за делокругот на спортот и соработката со меѓународните спортски асоцијации, но и во младинската сфера преку застапувањето на нашата земја во рамки на Постојаниот комитет за млади при Советот на Европа, за да се заокружи управувачкиот пакет со нашиот орган би го додал делот на капиталните инвестиции во спортската инфраструктура.

 

Печати

Започна Beach Volleyball Ohrid 2013

вклучено . Објавено во Соопштенија

Вчера со турнирите за рекреативни натпреварувачи и за одбојкари до 20 години, започна седмото по ред Отворено првенство во одбојка на песок Охрид 2013. Рекреативните и јуниорските натпревари се само увертира на професионалниот турнир кој треба да започне од утре и до недела на публиката на плажата Бафало во Охрид да им ја понуди најновата атракција на песок

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија