Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Скопје трча

Скопје трча

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица

Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица

Агенцијата за млади и спорт, следејќи ги младинските трендови,...

Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

Агенцијата за млади и спорт, следејќи ги младинските трендови, петти пат по...

Европска недела на спортот во Македонија

Европска недела на спортот во Македонија

По повод започнувањето на најголемиот спортски настан во Европа –...

Македонија домаќин на состанокот на Регионалната анти-допинг организација

Македонија домаќин на состанокот на Регионалната анти-допинг организација

Агенцијата за млади и спорт во периодот од 5-8 септември e домаќин на...

 • Скопје трча

  Скопје трча

 • Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица

  Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица

 • Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

  Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите...

 • Европска недела на спортот во Македонија

  Европска недела на спортот во Македонија

 • Македонија домаќин на состанокот на Регионалната анти-допинг организација

  Македонија домаќин на состанокот на Регионалната анти-допинг организација

Печати

Иванов и Поповски: Добар пат, донесете ни радости

вклучено . Објавено во Соопштенија

Традиционално пред секој голем и важен спортски настан на кој ние сме застапени, Претседателот на РМ Ѓорѓе Иванов организира средба со македонската машката ракометна селекција на која присуствуваше и директорот на АМС Лазар Поповски. Добри желби преовладуваа во формалниот дел, но и во дружењето на првиот човек на државата и водечката личност на Агенцијата со репрезентативците кои в петок заминуваат на СП во Шпанија

Печати

СПОРТСКА АКАДЕМИЈА - посета на националниот тим во ракомет во пресрет на Светското првенство во Шпанија

вклучено . Објавено во Соопштенија

Утре - 03 јануари 2012, четврток во периодот помегу 10 и 12 часот учениците од спортските паралелки по ракомет при Спортската академија ќе присуствуваат во рамки на тренингот на националниот ракометен тим во пресрет на Светското првенство кое овој месец се одржува во Шпанија

Печати

Новогодишен хепенинг во Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија


Директорот на АМС м-р Лазар Поповски беше домаќин на пладневното спортско матине и повторно се потврди дека е најголемиот обединувач на најважните сегменти во македонскиот спорт. На новогодишната средба во просториите на Агенцијата и со присутво на претставници од најголемиот дел од федерациите, повеќемина од најдобрите спортисти и сите валидни медиуми, првиот човек во нашиот спорт во кусото обраќање на сите инволвирани во спортската сфера во Република Македонија им посака среќни празници и успешна 2013 година.

Печати

Велосипедската федерација на Македонија организираше состанок со Балканската и Турската велосипедска федерација за подршка и развој на велосипедскиот спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

На состанокот кој се одржа на ден 19.12.2012 година, присуствуваа претседателот на Балканската и Турската велосипедска федерација г-дин Емин Муфтуоглу, генералниот секретар на Балканската велосипедска федерација г-дин Марко Прочикевиќ и тренерот во Друмски велосипедизам на Турската репрезентација г-дин Суат Торгај

Печати

ИСПЛАТЕНИ 500-те СТИПЕНДИИ ОД КАТЕГОРИЈАТА – СПОРТИСТ „СПОРТСКА НАДЕЖ”

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт ги информира спортските млади надежи - корисници на категоријата спортист - спортска надеж - спортските клубови и националните спортски федерации дека месечните надоместоци за период од четири месеци во вид на стипендии кои произлегуваат од стекнувањето на оваа спортска категорија се исплатени во текот на денешниот ден.

Печати

Лино Червар доби македонски пасош

вклучено . Објавено во Соопштенија

Премиерот Никола Груевски денеска, заради особени заслуги во спортот и промоција на Македонија, на светски познатиот ракометен стручњак и актуелен тренер на РК „Металург“ Лино Червар му го врачи македонскиот пасош.
На вчерашната владина седница беше донесена одлука Червар да добие македонско државјанство.

Печати

Ракометната паралелка на спортската академија на тренинг на репрезентaцијата

вклучено . Објавено во Соопштенија

Стипендистите на АМС и ученици во Спортската академија, и директорот на Агенцијата Лазар Поповски денеска присуствуваа на утринскиот тренинг на најдобрата машка ракометна репрезенатција која се подготвува за настап на Светското првенство во Шпанија. Талентите со внимание ги следеа потезите на своите идоли кои се во фаза на тактичко усвршување на играта која од 12 јануари во Севиља треба да ни овозможи барем две победи кои ќе не однесат во осминафиналето од третиот мундијал за нас

Печати

Извештај за балканска титула

вклучено . Објавено во Соопштенија

Oваа 2012 година Кик Бокс федерацијата ја завршија со последната меѓународна активност на 28.12 во Нови Пазар, Р.Србија пред околу 1000 присутни во салата. Нашата репрезентативка и носителка на голем број на медали од Балкански, Европски и Светски првенства Кристина Стојчевска се бореше за титулата БАЛКАНСКИ ПРВАК.

Печати

Покана во АМС на неформален брифинг

вклучено . Објавено во Соопштенија

Директорот м-р Лазар Поповски, Ве поканува, петок, 28 декември 2012, во 11:00 часот, на мал коктел и неформален брифинг во просториите на Агенцијата за млади и спорт. Повод за ова дружење е донесување на Програма за развој на спортот во Република Македонија за период 2013-2017 година, како и информација за статусот на постапката за избор на спортист на годината.

Одделение за односи со јавноста и протокон при Агенцијата за млади и спорт

Печати

Металург викендов ќе организира Новогодишен турнир

вклучено . Објавено во Соопштенија


Ракометната академија на Металург викендов што следува ќе организира Новогодишен турнир во мини ракомет за своите школи на територијата на град Скопје. Екипите ќе бидат поделени во четири групи

Печати

Избор на најдобрите спортисти во Скопје

вклучено . Објавено во Соопштенија

Директорот на Агенцијата за Млади и спорт г-нот Лазар Поповски беше дел од своевидната Гала свеченост која во големата сала на советот на градот Скопје се одржа во чест на сите што постигнаа вредни резултати кои го промовираа главниот град и Република Македонија во светски рамки. Дoминираа ракометарите на Металург со признанија во екипна конкуренција и индивидуално, за членот на осминафиналистот во ЛШ, Наумче Мојсовски

Печати

РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОЕКТ ЗА ПОПУЛАРИЗАЦИЈА НА УЧИЛИШИОТ СПОРТ ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА – преку воведување на бадминтонот

вклучено . Објавено во Соопштенија

Бадминтон федерацијата на Македонија информира дека во тек е успешна реализација на Проектот – Спортот како предуслов за подобрување на психо-физичкото здравје на учениците низ популаризација на бадминтонот во сите основни училишта во општина Кисела Вода.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија