Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Одржан меѓународниот турнир во таеквондо “Скопје Опен 2017”

Одржан меѓународниот турнир во таеквондо “Скопје Опен 2017”

Рекордни 400 натпреварувачи од вкупно девет земји од регионот се...

Спасески на Европска конференција за структурен дијалог во Малта

Спасески на Европска конференција за структурен дијалог во Малта

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески присуствува на...

Трет состанок на Управниот одбор на РИКО во Берлин

Трет состанок на Управниот одбор на РИКО во Берлин

Трет состанок на Управниот одбор на РИКО во Берлин и средба со г-дин...

Спасески во Берлин на третиот состанок на Управниот одбор на РИКО

Спасески во Берлин на третиот состанок на Управниот одбор на РИКО

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и младинскиот...

 • Одржан меѓународниот турнир во таеквондо “Скопје Опен 2017”

  Одржан меѓународниот турнир во таеквондо “Скопје Опен 2017”

 • Regional Youth Cooperation RYCO: Office Јавен повик за заменик-генерален секретар за Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан

  Regional Youth Cooperation RYCO: Office Јавен повик за заменик-генерален...

 • Спасески на Европска конференција за структурен дијалог во Малта

  Спасески на Европска конференција за структурен дијалог во Малта

 • Трет состанок на Управниот одбор на РИКО во Берлин

  Трет состанок на Управниот одбор на РИКО во Берлин

 • Спасески во Берлин на третиот состанок на Управниот одбор на РИКО

  Спасески во Берлин на третиот состанок на Управниот одбор на РИКО

Печати

Затворениот базен во Охрид ќе биде готов во 2018 година, во завршна фаза три тениски игралишта

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams ohrid

За изградбата на двата нови тениски терени, од кои едниот е единечен, а другиот двоен се издвоени 19 милиони денари, додека во рамки на Спортскиот центар при крај е изградба на уште едно повеќенаменско спортско игралиште за кое од Агенцијата за млади и спорт се обезбедени уште 9 милиони денари.

Печати

Продолжуваат средбите со националните спортски федерации

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams sredba fed 1

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески, државниот советник Александар Пујовски и раководителот Томислав Андоновски остварија средба со националните спортски федерации. Цел на средбата беше моменталните и идни активности на федерацииите, како и нивните барања, потреби и евентуални нерешени прашања во насока на развој на спортот.

Печати

Средба со националните спортски федерации

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams federacii

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески и државниот советник за спорт Александар Пујовски остварија средба со националните спортски федерации. Цел на средбата беше моменталните и идни активности на федерацииите, како и нивните барања, потреби и евентуални нерешени прашања во насока на развој на спортот.

Печати

Агенцијата за млади и спорт ја почна постапката за избор на младински претставник од Македонија во Регионалната канцеларија за младинска соработка на Западен Балкан

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams Mladi 11111
Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески заедно со претставниците на младинските здруженија Марија Матовска – претставник на Млади Инфо и Иван Јованов – претставник од Националниот младински совет на Македонија, денес на прес-конференција информираа дека е распишан јавен повик за проширување на Работната група која ќе треба да го избере младинскиот претставник.
Печати

Посета на втората смена од Училишниот спортски камп во Охрид

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams poseta 1

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески денеска ги посети учесниците на “Летниот училишен спортски камп - Охрид 2016 “ и имаше можност да се запознае со најдобрите од училишниот спорт.

- Денес, по втор пат имам можност да ги посетам најдобрите ученици-спортисти од втората смена на “Летниот училишен спортски камп - Охрид 2016 кој камп започна на 4 јули и ќе трае до 9 јули. Учениците-спортисти се селектирани како најдобри од училишните спортски игри. Во придружба со мене се познатите македонски спортски легенди Јошко Миленковски (одбојка) и Зоран Бошковски-Чоко (фудбал) кои имаат можност да им ги доближат техниките и методите на спортот и придобивките од спортот и спортувањето. Воедно, во претходните денови учениците спортисти покрај спортскиот дел, имаа можност во практичниот дел да се запознаат со тајните на спортското информирање од нашиот македонски спортски новинар Горан Милковски истакна Спасески и додаде дека овој проект ќе продолжи во иднина со уште позасилено темпо на реализација и дека неговите очекувања се од тука да излезат идните македонски репрезентативци.

Печати

Информација за одржување на консултативен состанок за РИКО

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams logo web

Агенцијата за млади и спорт Ве поканува да земете активно учество на консултативниот состанок за воспоставување на Регионалната канцеларија за млади на Западен Балкан, кој ќе се одржи во Агенцијата за млади и спорт на 07.07.2016 година (четврток) со почеток во 09.00 часот. На состанокот ќе присуствува и ќе го води директорот на Агенцијата за млади и спорт, м-р Марјан Спасески.

Од страна на нашата држава на Парискиот самит (4-5.07.2016 година) е потпишана Декларацијата за воспоставување на РИКО, која треба да започне со работа од јануари 2017 година во Тирана.

Печати

Агенцијата за млади и спорт на редовни средби со спортските федерации

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams ams ams sredba 4

Во насока на размена на мислења, ставови, идеи и предлози за подобрување на работата на сите чинители во спортот и продлабочување на соработката помеѓу Агенцијата за млади и спорт и Националните спортски федерации, периодов во просториите на АМС се одржуваат редовни средби помеѓу раководството на АМС и челниците и претставниците на спортските федерации.

Печати

Соопштение на Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1

Во врска со случувањата во спортската јавност поврзани со прашањето за настап на најдобриот македонски пливач Марко Блажевски во рамки на ЛОИ Рио де Жанеиро 2016, Агенцијата за млади и спорт укажува дека Република Македонија, на најголемиот планетарен спортски настан треба да се претстави со своите најдобри спортисти следејќи ги сите аспекти на духот на олимпизмот.

Печати

Средба на Спасески со легендата на македонското и светското борење Шабан Трстена

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams Saban 1

Денес, директорот на Агенција за млади и спорт Марјан Спасески оствари средба со Шабан Трстена, носител на златна медалја и сребрена медалја од Олимписките Игри и еден од легендите на македонското борење. Цел на средбата беше размена на идеи и предлози во делот на развојот на македонското борење.

Печати

Најава за прес-конференција за Регионалната канцеларија за младинска соработка РИКО

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1

Утре (13.07.2016 год.) во 11.00 часот во просториите на Агенцијата за млади и спорт ќе се одржи прес-конференција за Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан, која беше официјално воспоставена на 04. јули 2016 г, со потпишувањето на Меѓународната спогодба за формирање на Регионална канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан од страна на премиерите на Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина, во рамки на Самитот за Западен Балкан, кој од 03-05 јули се одржа во Париз, Франција.
На настаните за млади во Париз, покрај Директорот на Агенцијата за млади и спорт-Марјан Спасески, присуствуваа и членови на Работната група за формирање на оваа канцеларија, како и млади луѓе од шесте држави кои беа дел од Конференцијата “Connecting Youth”.

Печати

Консултативна средба за воспоставување на РИКО

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1

По завршувањето на свеченоста и потпишувањето од страна на Македонија на Декларацијата за воспоставување на РИКО од 4 до 5 Јули во Париз, денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа консултативен состанок за воспоставување на Регионалната канцеларија за млади на Западен Балкан. На состанокот присуствуваа голем број на претставници на младинскиот граѓански сектор. Цел на состанокот беше дискусија и размена на мислења во однос на моделот за избор на младинскиот претставник во Управниот одбор како највисоко тело во РИКО.

Печати

Потпишан Меморандум за соработка со ОБСЕ во областа на младите

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams i Obse 1

Денеска, во Агенцијата за млади и спорт беше потпишан Меморандум за соработка во областа за младите меѓу директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Амбасадорот Нина Суомалаинен.

Со потпишувањето на овој Меморандум формално се продолжува соработката меѓу двете страни во областа на младите, кампањата против говор на омраза и во делот на јакнење на капацитетите на вработените во Агенцијата за млади и спорт.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија