Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

„Европска недела на спортот” е проект на Европска Унија, во...

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Поштенска марка по повод историскиот настап на македонските фудбалери на...

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Агенцијата за млади и спорт во делот на активности за млади, како и секоја...

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Од 24-30 мај во Лимасол, Кипар ќе се одржи Европско првенство во Самбо...

Каратистите на Европско во Пореч

Каратистите на Европско во Пореч

Сениорската карате репрезентација ќе учествува на Европско карате првенство...

 • Вклучете се во „Европската недела на спорт”

  Вклучете се во „Европската недела на спорт”

 • Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

  Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

 • Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

  Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

 • Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

  Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

 • Каратистите на Европско во Пореч

  Каратистите на Европско во Пореч

Печати

Формиран е советот на млади при Агенција за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams logo dijana 1

Согласно Националната стратегија за млади кон тематската област за Младинско учество, со цел, Обезбедување на позначаен институционален фокус на младите преку Агенцијата за млади и спорт, мерката „Воспоставување на коменаџмент – механизамм за одлучување и координација при спроведување на активностите со членство на младински организации , организациите за млади, чадор организациите и претставници на администрацијата“ а со цел зголемено вклучување на младите при креирање на политиките за млади се формираше Совет за млади при Агенцијата за млади и спорт.

Печати

Повик за учество и формулар за ХАКАТОН

вклучено . Објавено во Соопштенија

logo ams

Во рамки на одбележувањето на 12 август, Меѓународниот ден на младите, Агенцијата за млади и спорт (АМС) во соработка со Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) и Сојузот за младиска работа (СМР) со цел за поддршка на решенија коицелат кон активно вклучување на младите и поддршка на нивниот личен и социјален развојобјавува

Печати

Николовски и Мојсовски со обраќање до јавноста

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams nikolovski i nm

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупција, човечки ресурси и одржлив развој, Љупчо Николовски и директорот на Агенцијата за млади и спорт, денеска одржаа работен состанок и прес-конференција на којашто беа презентирани наодите од пристигнатите претставки за работата на Боречката и Скијачката федерација. Вицепремиерот Николовски посочи дека изминатиот период по пристигнувањето на претставките, се побара од Агенцијата за млади и спорт да спроведат детално истражување и на двата случаи и следствено на тоа да се преземат соодветни мерки.

Печати

Спортски активности и дружба со децата со Даунов синдром

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams ssf

Сојузот на спортски федерација во соработка со Агенцијата за млади и спорт организираше дружба со децата со Даунов синдром. Спортските активности беа дел од настанот на кој директорот на Агенцијата за млади и спорт ја искористи приликата да им додели спортска опрема на сите деца, како поддршка за се што овие спортисти прават за себе, но и за претставување на сопствената држава надвор од границите на истата.

Печати

Отворен Младински центар во Кавадарци

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams kavadarci

Во Кавадарци денеска е отворен Младински центар како плод на соработката помеѓу општина Кавадарци, Агенцијата за млади и спорт и Сојузот за младинска работа.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски потенцираше дека овој Младински центар е од огромно значење за поврзување, приближување и подобро запознавање на младите луѓе.

Со младинските центри во општините континуирано се унапредуваат вредностите и примената на младинската работа, како и поттикнувањето волонтерство и младинскиот активизам, истакна Мојсовски.

Печати

Празничен подвиг на маратонецот Илиевски

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams al

Нашиот маратонец Александар Илиевски за 15 часа, 21 минута, 38 секунди го преплива Охридското Езеро на реалција Охрид - Св. Наум - Поградец - Струга - Охрид во должина од 71км.

Овој храбар подвиг, Александар го направи во чест на големиот македонски празник Илинден!

Агенцијата за млади и спорт му даде целосна поддршка на Александар и на неговиот тренер Томи Стефановски, кои решително одговорија на овој голем предизвик!

Печати

Повик до младинските организации за учество во одбележување на денот на млади

вклучено . Објавено во Соопштенија

logo ams

Почитувани организации,

По повод одбележувањето на 12 август, Меѓународниот ден на младите, Агенцијата за млади и спорт (АМС) во соработка со Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) и Сојузот за младинска работа (СМР) организира Хакатон за поддршка на решенија кои целат кон активно вклучување на младите и поддршка на нивниот личен и социјален развој.

Печати

Капитенот на фудбалската репрезентација Горан Пандев и селекторот Игор Ангеловски на прием кај дирeкторот Мојсовски

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pandev

Историскиот пласман на европското првенство на нашата фудбалска репрезентација, како и долгогодишните успешни настапи на еден од најголемите фудбалски легенди беа повод Агенцијата за млади и спорт да организира прием на Горан Пандев и селекторот Игор Ангеловски.

На приемот беа искажани импресиите од историскиот настап на нашата репрезентација на Европското првенство.

-       -Европското е голем успех за секоја репрезентација, особена за нашата. И покрај големите остварувања во мојата долгогодишна фудбалска кариера, за мене настапот на европско првенство со мојата репрезентација е моментот кој го чекав сите овие години, истакна Пандев.

Печати

Мојсовски во посета на „МЛАДИХАБ”

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams nm mladi hab

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски на покана од Националниот младински совет беше во центарот на„МЛАДИХАБ Дигитална младина“ каде заедно со својот тим, советникот за млади и младински политики на на премиерот Заев, Ѓорги Тасев и со претставници од НМСМ разговараше за интензивирање на соработката, продлабочување на дијалогот и креирање на младинските политики и активности како заеднички врвен приоритет.

Печати

Конститутивната седница за формирање на Локален младински совет

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams nm delcevo

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски беше во службена посета во Делчево, каде беше дел од конститутивната  седница за формирање на Локален младински совет, согласно одредбите од Законот за младинско учество и младински политики.

Локалниот младински совет е гласот на младите во локалната заедница. Во партнерски однос со општината, младите имаат можност да ги искористат сите механизми кои им стојат на располагање за нивните идеи, предлози и иницијативи да бидат реализирани.

Печати

Јавен повик за младински делегат во ООН

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams logo dijana 1

Агенцијата за млади и спорт објавува Јавен повик за избор на младински делегат од Република Северна Македонија во работата на Обединетите нации, нејзините тела и комисии.

На повикот можат да се пријават млади лица на возраст од 18 до 27 години кои исполнуваат одредени критериуми.

Целокупната содржина на јавниот повик можете да ја погледнете ТУКА

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија