Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Трејлер(видео најава) за филмот ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија


Филмот „Трето полувреме“ е приказна за неколку луѓе собрани околу најважната работа во светот - фудбалот, во најтурбулентното време во историјата на светот - Втората светска војна. Тоа е приказна за играчите на ФК Македонија и нивниот Германско-Еврејски тренер Рудолф Шпиц, кој ги води низ патот кон титулата шампион на Нацистичката фудбалска лига. Ова е приказна за основачот на клубот Димитрија, кој треба да избере меѓу својата љубов кон неговиот тим и неговата лојалност кон Новиот Поредок. Ова е приказна за неговиот најдобар напаѓач Коста, познат шверцер кој се вљубува со една убава богата девојка. Ова е приказната за Ребека, Еврејска принцеза на зрно грашок, која прифаќа со неа, во нејзината мала соба, да живее фудбалер (со тоа се измолкнува од горчливата судбина на нејзиниот народ). И најпосле - ова е приказна за фудбалот, игра што во тие страшни времиња е повеќе од игра: тој е бојно поле помеѓу Доброто и Злото!

Линк за трејлерот ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ

http://www.youtube.com/watch?v=6NtSwkcN5dM

Печати

Интервју со м-р Ѓорѓе Војновиќ, поранешен кошаркар и член на Одборот за доделување на државната награда “8-ми Септември”

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

Војновиќ: Трансформацијата на спортските клубови во АД е вистински потег на АМС

Камо јас кога играв да беше донесен Законот за спорт кој е вистински чекор за професионализација на врвниот спорт. Во денешно време познавам многу спортисти, поготово кошаркари, кои играле по 20 години, сега имаат по 40 години, а немаат еден ден работен стаж- вели Војновиќ

Печати

Интервју со Александра Неделковска носител на државната награда 8-ми Септември

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

Неделковска Агенцијата за млади и спорт дава стипендии, спортистите треба да и враќаат со медали

Александра Неделковска, претседател на Македонската кик-бокс федерација е единствената жена која го доби државното признание 8-ми Септември. Таа вели дека горда што заедно со својот сопруг го донеле кик-боксот во Македонија бидејќи овој спорт сега е еден од најатрактивните во светот

Печати

Регистар на професионални спортски клубови трансформирани во акционерски друштва

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт според Законот за спорт започна да води Регистар на професионални клубови. Клубовите кои се трансформираа во акционерски друштва и станаа професионални спортски клубови, изразија пофални критики и задоволство од новиот начин на функционирање и управување.  Во прилог е листата-Регистар на професионални спортски клубови,кој од ден на ден се дополнува со нови професионални спортски клубови.

1. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ РЕНОВА АД с.Џепчиште,Тетово ТЕТОВО  ЏЕПЧИШТЕ
2. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ ВАРДАР АД СКОПЈЕ ЦЕНТАР СКОПЈЕ-ЦЕНТАР
3. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ ХОРИЗОНТ ТУРНОВО АД с.ТУРНОВО Босилово БОСИЛОВО ТУРНОВО
4. Друштво за спортски дејности КОШАРКАРСКИ КЛУБ РАБОТНИЧКИ АД Скопје ЦЕНТАР СКОПЈЕ-ЦЕНТАР
5. Друштво за спортски дејности КОШАРКАРСКИ КЛУБ МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ АД Скопје АЕРОДРОМ СКОПЈЕ-АЕРОДРОМ
6. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ МЕТАЛУРГ АД Скопје ГАЗИ БАБА СКОПЈЕ-ГАЗИ БАБА
7. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ СИЛЕКС АД Кратово КРАТОВО КРАТОВО
8. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ ПЕЛИСТЕР АД Битола БИТОЛА БИТОЛА
Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ ДРИТА АД с.Боговиње,Боговиње БОГОВИЊЕ БОГОВИЊЕ
9. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ БРЕГАЛНИЦА 2008 АД Штип ШТИП ШТИП
10. Друштво за спортски дејности КОШАРКАРСКИ КЛУБ КОЖУВ АД Гевгелија ГЕВГЕЛИЈА ГЕВГЕЛИЈА
11. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ НАПРЕДОК АД Кичево КИЧЕВО КИЧЕВО

Печати

Викендов на „Филип Втори“ младински атлетски Куп на Македонија

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

Со право за настап на младинскиот атлетски куп на Македонија се стекнаа првопласираните шест атлетичари од секоја дисциплина во квалификаците за Купот на Македонија одржани пред две недели.Младинците ќе се натпреваруваат во следниве дисциплини: 110м пр; 400м пр; 100м; 200м; 400м; 800м; 1500м; 3000м; 5000м; 4х100м; 4х400м; далечина; височина; трискок; диск (2кг); копје(800гр) и ѓуле(7.26кг).Младинките ќе настапат во дисциплините: 100м пр; 400м пр; 100м; 200м; 400м; 800м; 4х100м; 4х400м; далечина; височина; диск (1кг); копје(600гр) и ѓуле (4 кг).  

Атлетската федерација на Македонија е организатор на финалето на Купот на Македонија за младинци и младинки кое ќе се одржи утре и задутре во Скопје на „Национална арена Филип Втори“.

Печати

Интервју со Хајруш Синани, носител на државна награда "8-ми СЕПТЕМВРИ"

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

Интервју со Хајруш Синани, носител на државна награда         "8-ми СЕПТЕМВРИ" 

Синани Во денешно време момчињата се поразгалени и не сакат да се лишат од задоволствата за да го достигнат успехот на Трстена

Тренерот на боречкиот клуб Лирија и добитник на државното признание 8-ми Септември, Хајруш Синани вели дека е навреден од коментарите дека признанија не треба да добиваат пензионирни спортисти. Синани додава дека доколку вакво признание му се додели на активен спортист тоа би значело дека државата става крај на неговата професионална кариера

Печати

Интервју со м-р Бошко Заборски носител на државно признание “8-ми Септември”

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

 

Интервју:

м-р Бошко Заборски носител на државно признание 8-ми Септември

Заборски: Државното признание 8-ми Септември ми е најдрагата награда која досега сум ја примил

 Добитникот на државното признание 8-ми Септември м-р Бошко Заборски вели дека со воведувањето на наградата за тренерите и стручните лица, тие повеќе не се маргинализирани во споредба со спортистите и таа е сега само мотив повеќе за останатите тренери да остваруваат поголеми резултати

Печати

Успех на пионерската машка и женска ракометна репрезентација

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

Во периодот од 07-09.09.2012 год. пионерските машка и женска ракометна репрезентација на Македонија учествуваа на Балканско првенство 2012 во Бургас – Република Бугарија.

Учесници на првенството беа екипите на:

Машки: Македонија, Бугарија, Молдавија и Србија.

ЖенскиМакедонија, Бугарија и Србија.

 

Печати

Интервју со проф.д-р Милош Вучидолов, носител на државна награда ”8 Септември”

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

Интервју со проф.д-р Милош Вучидолов, носител на државна награда8 Септември

 

Вучидолов: Силата на човекот е во мозокот, а не во мускулите.

Официјалниот лекар како на југословенската, така и по осамостојувањето на македонската репрезентација и добитник на највисокото државно признание 8-ми Септември, професор доктор Милош Вучидолов, вели дека тренерите треба особено внимание да обрнат на здравствената и психолошката состојба на спортистите за тие да достигнат врвни резултати

Печати

Учество на репрезентативците на Светското првенство во спортско качување

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

На ден 12.09.2012 година (СРЕДА)  нашите македонски репрезентативци во спортско качување Кире Серафимовски и Ване Наунов ќе земат учество на Светското првенство во спортско качување кое ќе се одржи во Париз.  За сите подетални информации можете да се информирате од интернет сајтот   http://www.worldclimbing2012.com/en   покрај тоа првенството  може да се проследи во живо на интернет сајтот http://www.ifsc.tv/

Печати

Интервју со Насе Насев, носител на државната награда "8 Септември" за животно дело

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

Првиот добитник на државната спортска награда 8-ми Септември за животно дело, Насе Насев, вели дека за да се постигне успех треба да се работи 24/7 и во никој случај не треба да се заборават поразите, бидејќи од нив секогаш излегуваат најдобрите лекции

Кажете ни за вашите почетоци, зошто го одбравте токму борењето?

Насев Мојата спортска кариера најпрво ја започнав како гимнастичар во ДТВ Партизан, а потоа играв и фудбал во ФК Осогово. Во 1960 година во Кочани се отвори боречка секција, решив да се пробам и овој спорт и од она што може да се види и денеска во него целосно се пронајдов и останав. Целосно навлегов во борењето, постигнувањето на позитивни резултати ги сметав за предизвик. Морав да се откажам од многу работи, да работам на техниките и како натпреварувач и како тренер, но и како селектор за до дојдам до она ниво на кое сум денеска.

Печати

Дочек на златната параолимпијка од Лондон, Оливера Наковска Бикова

Напишано од Super User вклучено . Објавено во Соопштенија

Оливера Наковска-Бикова која освои златен медал на Параолимписките игри во Лондон, денеска беше свечено пречекана на аеродромот „Александар Велики“. Директорот на Агенцијата за млади и спорт Лазар Поповски заедно со министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски ја пречекаа и од лично име и од име на македонската јавност и честитаа за големиот успех. Оливера Наковска Бикова се заблагодари на цела Македонија и истакна дека чувството да се освои златен медал е нешто најпосакувано за кое секој спортист сонува. На крај во своето обраќање истакна дека ќе продолжи со уште посилно темпо да настапува на натпреварите, а нејзиниот тренер Бранимир Јовановски додаде дека во најскоро време очекува од Оливера да ја видиме на Олимписките игри.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија