Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

„Европска недела на спортот” е проект на Европска Унија, во...

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Поштенска марка по повод историскиот настап на македонските фудбалери на...

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Агенцијата за млади и спорт во делот на активности за млади, како и секоја...

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Од 24-30 мај во Лимасол, Кипар ќе се одржи Европско првенство во Самбо...

Каратистите на Европско во Пореч

Каратистите на Европско во Пореч

Сениорската карате репрезентација ќе учествува на Европско карате првенство...

 • Вклучете се во „Европската недела на спорт”

  Вклучете се во „Европската недела на спорт”

 • Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

  Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

 • Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

  Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

 • Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

  Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

 • Каратистите на Европско во Пореч

  Каратистите на Европско во Пореч

Печати

„Го бараме делот кој недостига за Европа да биде целосна”

вклучено . Објавено во Соопштенија

nm forum

 

Денеска на #PrespaForumDialogue #PFD2021 се зборуваше за визијата на младите луѓе за развојот на јужноисточниот европски регион. Го бараме делот кој недостига за Европа да биде целосна.

-Ниту еден чекор не може да направиме , ако тој чекор не ги задоволува потребите на младите луѓе. И ако го направиме тој чекор, игнорирајќи ја идејата, визијата на младите луѓе, тогаш со сигурност тоа е погрешен чекор!

Она што мене ме радува како директор на Агенцијата за млади и спорт, но пред се и како млад човек, но и родител е што во нашата држава станува видливо влијанието на младите. Евидентно е дека политиките насочени кон нив се фокус на Владата на Република Северна Македонија, односно на надлежните институции, истакна директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски.

Печати

ПРОМОВИРАН ПРИРАЧНИКОТ ЗА ЛОКАЛНИ МЛАДИНСКИ СОВЕТИ

вклучено . Објавено во Соопштенија

                                                           DSC00163

Денеска Агенцијата за млади и спорт во партнерство со Мисијата на ОБСЕ во хотелот
Хилтон во Скопје го промовирaше прирачникот за локални младински совети.

Печати

Директорот Мојсовски ги прими Дрита Ислами и Лина Ѓорческа

вклучено . Објавено во Соопштенија

                                                         206327517 332316201783466 8480743990169100972 n

 

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски организираше прием на двете врвни спортистки Дрита Ислами и Лина Ѓорческа. Во таа пригода изјави:

Печати

Дрита Ислами постави нов државен рекорд како првак на Европското екипно првенство од Трета лига

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams drita islami

Една од нашите најдобри атлетичарки Дрита Ислами, постигна висок успех запиша нов македонски рекорд на 400 метри со пречки и освои прво место Европското екипно првенство од Трета Лига во Лимасол.
Новиот државен рекорд на Ислами е 57.53 секунди е повисок за една секунда од нејзиниот претходен рекорд.

Печати

Оглас за вработување

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams logo dijana 1

Агенцијата за млади и спорт објавува оглас за вработување на определено време за помлад соработник за правна поддршка во спортот, Одделение за правна поддршка во спортот, Сектор спорт.

Оглас

Пријава

Печати

Поддршка на проекти од областа на младите

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams logo dijana 1

Врз основа на Правилникот за определување постапка и утврдување критериуми за доделување средства за поддршка на проекти од областа на младите, Агенцијата за млади и спорт донесе Одлука за доделување финансиски средства за поддршка на проекти од областа на младите според која се распределуваат финансиски средства во висина од 3.000.000,00 денари од Буџетот на Република Северна Македонија на Агенцијата за млади и спорт за 2021 година.

Печати

Мојсовски на отворањето на првиот младински центар во Куманово: „Денес младите луѓе ги диктираат правците и драго ми е дека придонесовме многу за нивниот глас навистина да биде слушнат“

вклучено . Објавено во Соопштенија

25062021 pvrsm zaev mladinski centar kumanovo 1

Директорот на Агенцијата на млади и спорт Наумче Мојсовкси на пригодната
свеченост, на која учествуваа премиерот на РСМ Зоран Заев, заменикот-директор
на АМС Авни Рустеми, градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски,
пратениците Мартин Костовски и Лидија Тасевска, претседателката на Советот на
Општина Куманово, Атина Мургашанска, и претставници на младински
организации и организации за млади, средношколци, студенти од општината,
истакна дека со отворањето на овие центри пред сѐ се обезбедува соодветен и
безбеден простор каде ќе се спроведува системска поддршка за интересот и
личниот развој на младите луѓе.

Печати

Директорот Мојсовски му додели признание за постигнатиот успех на судијата Предраг Чоловиќ

вклучено . Објавено во Соопштенија

                                                           206427632 332413718440381 4827455638057239452 n

Диркторот Мојсовски му додели признание за постигнатиот успех на судијата по пинг-понг Предраг Чоловиќ кој оваа година ќе биде официјален судија по поинг-понг на Олимписките игри во Токио.

Печати

Мојсовски по повод обновата и реконструкцијата на „Соколана“ во Куманово: „Продолжуваме да вложуваме во Куманово, спортскиот комплекс Соколана е важен за секој жител на Куманово и ние го враќаме во полн сјај“

вклучено . Објавено во Соопштенија

                                                  ab06cd24 376d 4d52 ad86 ea2f6c5f4ccb

Директорот на АМС се обрати на настанот по повод првата фаза од целосната
реконструкција на игралиштето за фудбал и ракомет од спортскиот комплекс „Соколана“ во Куманово.
На настанот присуствуваа градоначалникот на премиерот на РСМ Зоран Заев,Општина
Куманово Максим Димитриевски, како и други гости спортски работници од општината и од државата.
Во продолжение на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на директорот на Агенција за
млади и спорт во целост:

Печати

Потпишан договор за соработка со Украина

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams ukr

Денеска во Украина директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски потпиша Договор за соработка за млади, физичка култура и спорт.
Препознавајќи ја важноста на понатамошното развивање на билатералната соработка, размената на искуствата, перспективите и приоритетите во областа на младите, физичката култура и спортот, а со желба за зајакнување на постојните пријателски односи и соработка помеѓу двете земји, со украинскиот министер за млади и спорт, ставивме акцент на размена на информации кои се однесуваат на планови за развој на полето на млади, физичката култура и спортот.

Печати

Прием за Магомедгаджи Нуров во куќата на спортот

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams nurov

Директорот на Агенцијата за млади и спорт организираше прием за најдобриот македонски борач, Магомедгаджи Нуров, кој со освоениот бронзен медал на светското првенство во борење во Казахстан (слободен стил) ја освои “А“ олимписка норма за учество на Олимписките игри ТОКИО 2021.

Нуров најави успешни настапи и на двата меѓународни настапи во Полска и Италија, каде ќе ја дефинира формата за Токио.

Печати

Доделени сертификати за младински работници

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams ml r

Агенција за млади и спорт и Сојузот за младинска работа ги доделија сертификатите на 14 младински работници за завршена програма за образование на возрасни во согласност со стандардот на занимање Работник со млади. Со тоа, за прв пат во нашата земја ќе бидат препознаени сертифицирани професионалци според еден од профилите на младинскиот работник, во согласност со Националното портфолио на младински работници. Сертификатите свечено ги додели Наумче Мојсоски, Директор на Агенцијата за млади и спорт и Ѓорѓи Тасев, Советник на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија за млади и младински политики.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија