Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

„Европска недела на спортот” е проект на Европска Унија, во...

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Поштенска марка по повод историскиот настап на македонските фудбалери на...

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Агенцијата за млади и спорт во делот на активности за млади, како и секоја...

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Од 24-30 мај во Лимасол, Кипар ќе се одржи Европско првенство во Самбо...

Каратистите на Европско во Пореч

Каратистите на Европско во Пореч

Сениорската карате репрезентација ќе учествува на Европско карате првенство...

 • Вклучете се во „Европската недела на спорт”

  Вклучете се во „Европската недела на спорт”

 • Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

  Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

 • Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

  Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

 • Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

  Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

 • Каратистите на Европско во Пореч

  Каратистите на Европско во Пореч

Печати

Информација за корисниците на младинската картичка во врска со нејзино продолжување по истекот на рокот

вклучено . Објавено во Соопштенија

ml karticka

Почитувани корисници на младинската картичка,

Ве известуваме дека по истекот на рокот кој е впишан на младинската картичка, согласно законот за млади и младинско учество каде јасно и прецизно се дефинира која категорија на лица влегува во категоријата млади, право на продолжување на истата имаат сите оние кои по истекот на рокот впишан на картичката, сеуште влегуваат во категоријата млади лица на возраст од 15 до 29 години.

Печати

Мојсовски на средба со министерот за млади и спорт на Република Србија

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams belgrad

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски во Белград оствари конструктивна средба со министерот за млади и спорт на Република Србија, Вања Удовичиќ, и новиот генерален секретар на Регионалната канцеларија за млади - RYCO, Алберт Хани.

Како двајца поранешни спортисти и луѓе кои ги застапуваат интересите на младите, со министерот Удовичевиќ и со господинот Хани потенцираа  дека поврзувањето на младите од регионот е икслучително важно, а ги отворија и прашањата за соработка во областа на спортот!

Печати

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams ews 2021

„Европска недела на спортот е проект на Европска Унија, во која се вклучени Европските земји, но и земјите кои претендираат да бидат дел од семејството на Европа.

Агенцијата за млади и спорт беше носител на овој проект во последните пет години, во кои за време, пред и по неделата на спортот учествуваа илјадници деца, млади, но и повозрасни лица.

Печати

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams nagradi umetnici

Агенцијата за млади и спорт во делот на активности за млади, како и секоја година, организираше конкурси за млади талентирани лица, оваа година на тема: „100 години од животот и делото на Блаже Конески.

По тој повод Агенцијата ги доделуви наградите за најдобри од конкурсите „Млади поети, „Млади уметници и „Млади музички уметници.

Печати

Каратистите на Европско во Пореч

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams k 1

Сениорската карате репрезентација ќе учествува на Европско карате првенство кое од 19-23.05 ќе се одржи во Пореч, Хрватска. По тој повод Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција, на која покрај директорот Наумче Мојсовски присуствуваа челниците на карате федерацијата, селекторите Сашко Арсовски и Стојан Андриевски и нашите најдобри каратисти.

Печати

Македонски триатлонци на европски јуниорски куп

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pres triatlon

Димитар Јовановски и Иво Јован Димовски се нашите триатлонци, кои денес заминуваат за Карол, Италија на европски јуниорски куп, во конкуренција на 100 натпреварувачи.

По тој повод Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција, на која директорот Наумче Мојсовски им посака успешен настап и најава за уште поголема поддршка, која овие младинци наскоро ќе ги стави во улога на сериозни кандидати и во сениорска конкуренција.

Печати

„Децата сакаат да спортуваат, да им го овозможиме тоа”

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams deca

„Децата сакаат да спортуваат, да им го овозможиме тоа”, е мотото под кое, денес, на спортскиот терен на АРМ во Градски Парк се одржа спортски настан со учество на деца од повеќе скопски училишта од различни возрасни категории. Во спортските игри учествуваа и ученици со посебни потреби.Настанот го организираше Сојуз на училишен спорт на Скопски регион, со поддршка на Агенцијата за млади и спорт.

Печати

Национална стратегија за млади

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams mladi sredba

Денеска беше одржана консултативна онлајн средба со претставници на младински организации, организации за млади и младински чадор организации на тема имплементација на постоечката и консултации за изработка на новата Стратегија за млади.

На средбата беше потенцирана потребата од ревизија, посочени беа потешкотиите со кои се соочуваат институциите во имплементацијата, како и идните предизвици кои претстојат.

Печати

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams marka

Поштенска марка по повод историскиот настап на македонските фудбалери на Европско првенство во фудбал 2020 промовираше денеска АД Пошта на Македонија.

На промоцијата, која се одржа во просториите на Дирекцијата на АД „Пошта на Македонија“– Скопје, присуствуваше генералниот директор Јани Макрадули и директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски.

Печати

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams nm sambo 1

Од 24-30 мај во Лимасол, Кипар ќе се одржи Европско првенство во Самбо (комбат, спорт и жени) за јуниори и сениори.
По тој повод Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција, на која покрај директорот Наумче Мојсовски присуствуваше и дел од делегацијата која ќе патува за Кипар,

Печати

Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams logo dijana 1

Врз основа на програмата за работа за 2021 година Агенцијата за млади и спорт, Сектор млади, како и Правилникот за определување постапка и утврдување на критериуми за доделување на награди на млади талентирани лица во Република Северна Македонија, донесен од страна на директорот на АМС, објавува Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица.

За целокупната содржина на Јавниот повик кликнете ТУКА 

Печати

Олимпиецот во таеквондо во куќата на спортот

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams taek

По освоената „А“ норма, за Олимпискиот турнир во Токио, најдобриот македонски таеквондист, Дејан Георгиевски, денес на прес-конференција во Агенцијата за млади и спорт со амбициитеза претстојниот најголем спортски планетарен настан.
Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски истакна дека Дејан го обели образот на Македонскиот спорт и покрај протоколите за работа и настапи во спортските сали успеа да дојде до посакуваната цел на секој спортист-настап на олимписки игри.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија