Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

„Европска недела на спортот” е проект на Европска Унија, во...

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Поштенска марка по повод историскиот настап на македонските фудбалери на...

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Агенцијата за млади и спорт во делот на активности за млади, како и секоја...

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Од 24-30 мај во Лимасол, Кипар ќе се одржи Европско првенство во Самбо...

Каратистите на Европско во Пореч

Каратистите на Европско во Пореч

Сениорската карате репрезентација ќе учествува на Европско карате првенство...

 • Вклучете се во „Европската недела на спорт”

  Вклучете се во „Европската недела на спорт”

 • Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

  Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

 • Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

  Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

 • Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

  Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

 • Каратистите на Европско во Пореч

  Каратистите на Европско во Пореч

Печати

Јавен повик

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams logo dijana 1

Агенцијата за млади и спорт со поддршка од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, објавува Јавен повик за членови во Советот за млади од редот на младинските организации, организации за млади и младински чадор организации.

Преку овој Јавен повик се повикуваат сите младински организации, организации за млади и младински чадор организации кои се регистрирани согласно Законот за здруженија и фондации („Службен весник на Република Македонија“ бр. 52/10, 135/11 и 55/16) и согласно Законот за младинско учество и младински политики („Сл. Весник на РСМ“, 10/2020) да номинираат претставник за член во Советот за млади во Агенцијата за млади и спорт.

Јавен повик

Печати

Уште една мерка за непречено спроведување на спортот

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pres naum

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски денеска одржа прес-конференција на која зборуваше за континуираното вложување и обезбедување услови за квалитетни спортски можности од страна на АМС и Владата. 

https://vlada.mk/node/24985

Печати

Дебар Маало денеска доби ново и модерно спортско и детско игралиште!

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams nm debar maalo

За одржување на здравиот, но и спортски дух е потребен простор за рекреација, простор каде од мали нозе , децата имаат можност да откријат што најмногу сакаат, но и во што се најдобри.

-Чест ми е што заедно со градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ и со претседателот на кошаркарската федерација, Перо Антиќ, присуствував на денешното отворањето на првото спортско и детско игралиште „Славка Недиќ"

Печати

Прирачник за млади гласачи

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams mladi glasaci

Денеска се одржа промотивниот настан за прирачникот за млади гласачи, организиран од Државната изборна комисија во соработка со Мисијата на ОБСЕ, на кој свое обраќање имаше директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски.

Печати

Прием за младите мечувалци пред настапот во Каиро

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams priem mecuvalci

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски, ја прими делегацијата на Мечувалечка Федерација на Северна Македонија, пред заминување на Светско првенство во Каиро. На приемот присуствуваа претседатeлот на федерацијата Зоран Стојановиќ, националниот тренер и селектор Билјана Кузмановска Николовска, како и претставници од кадетската и јуниорската репрезентација .

Светско Првенство во мечување во кадетска и јуниорска конкуренција ќе се одржи од 3 - 11 Април 2021 год. во Каиро - Египет.

Печати

Прес-конференција на Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams vlada nm

Започна процесот за утврдување законско решение за поранешните и сегашните спортисти да добијат право на пензиски стаж, пензиско осигурување и пензија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски денеска одржа прес-конференција на која информираше за отпочнувањето на процесот за утврдување на законско решение за поранешните и сегашните спортисти да добијат право на пензиски стаж, пензиско осигурување и пензија.

Печати

Назначен службеник за млади во Агенција за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams logo

Во  Агенција за млади и спорт  е назначен службеник за млади во согласност со Законот за младинско учество и политики. Службеникот е лице за контакт за полесна комуникација со младите околу прашањата што ги засегаат, а се во врска со политиките на Агенција за млади и спорт.

Агенцијата ќе продолжи со силен ентузијазам и посветеност да работи на креирање и имплементирање на политиките за млади.

Службеникот е Насуф Демири, а неговата е-адреса за контакт е: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Печати

Информација за Регистарот на форми на младинско организирање

вклучено . Објавено во Соопштенија

logo ams
Согласно обврските кои произлегуваат од член 13 од Законот за младинско учество и младински политики, Агенцијата за млади и спорт го води Регистарот на форми на младинско организирање. 
Печати

Избран новиот младински претставник во Управниот Одбор во РИКО

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams ryco logo

Блажен Малески е новиот младински претставник во Управниот Одбор на Регионалната канцеларија за младинска соработка (РИКО) за Западен Балкан кој ќе ги застапува младите од Република Северна Македонија.

Печати

Работна средба со директорот на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams erazmus sredba

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски денес имаше работна средба со директорот на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Марко Ѓоргиевски и советникот за млади на Премиерот Заев, Ѓорги Тасев.

Печати

Известување за продолжување на рокот за аплицирање на Конкурсите за „Млади уметници“, „Млади Поети“ и „Млади музичарт“

вклучено . Објавено во Соопштенија

logo-ams

Известување за продолжување на рокот за аплицирање на  Конкурсите за „Млади уметници“, „Млади Поети“ и „Млади музичарт“

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија