Print

Бронза за Фаик Весели на МОИ во Аргентина

on . Posted in Соопштенија

ams faik 2

Фаик Весели го освои бронзениот медал на младинските Олимписки игри во Буенос Аирес, Аргентина

Ова е историски резултат за каратето и првиот медал за Македонија на младинските Олимписки игри, со што Фаик ги исполни очекувања кој самиот си ги постави да освои медал на МОИ.

Во борбата за влез во финалето Фаик Весели во крајно неизвесна борба при резултат 0-0 и три опомени (чукоку) и за двајцата каратисти, судијата на 9 секунди до крајот на борбата му додели четврта опомена на нашиот каратист, што значеше крај на мечот и Масаки Јамаоко оди во финалето.

Претходно, во групната фаза Весели извојува две победи.

ams faik 3

Информатички спортски систем