Печати

Прием на освојувачот на ,,Златниот Гонг” и македонска боксерска надеж Јасин Љама

вклучено . Објавено во Соопштенија

76604983 546315746151162 1612531379495501824 n

По повод освојувањето на ,,Златниот Гонг” директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски  го прими младиот и надежен македонски боксер, Јасин Љама, кој имаше одличен настап на традиционалната спортската манифестација, која се одржува изминативе 50 години.

Каевски му честиташе за големиот успех, и му посака одлични борби во иднина и учество на големите натпревари, како и на Олимпијада.

71961437 512544352666090 642618418486312960 n

Љама, кој беше придружуван од раководството на Боксерската федерација на Македонија, се заблагодари за поддршката која ја добива од Агенцијата за млади и спорт и  вети дека во иднина, ќе тренира максимално напорно и со уште позасилено темпо, за да ја израдува јавноста со учество и освојување на медал од големите натпреварувања.

Љама е 12-от боксер од Македонија што го освоил „Златниот гонг“. Во досегашна историја трофејот го освојувале и Аце Русевски (двапати), Џевад Асанов, Реџеп Реџеповски (двапати), Реџеп Јакупи, Седат Керимов, Мухамед Алија, Примислав Димовски (четири пати), Мумин Вели (трипати), Наси Хани, Фатлум Жута (двапати) и Гоце Јанески. Вкупно 14 боксери победувале од поранешна СФРЈ, шест од Русија, двајца од Бугарија и од Албанија и по еден од Србија и Црна Гора (СЦГ), Романија, Англија и од Косово.

75231794 2755391441177875 5975187604893597696 n