Печати

Уште еден чекор поблиску до Токио

Напишано од administrator вклучено . Објавено во Соопштенија

ams emil pavlov

 

Агенцијата за млади и спорт го слави бронзениот медал на најдобриот во македонското карате, кандидатот за ОИ во Токио, Емил Павлов.

Емил Павлов освои бронзен медал на К1 Премиер лигата во Истанбул, Турција откако го совлада казакстанецот Каисар Албисбаир со 4:1.

ams emil pavlov

Агенцијата за млади и спорт го слави бронзениот медал на најдобриот во македонското карате, кандидатот за ОИ во Токио, Емил Павлов.

Емил Павлов освои бронзен медал на К1 Премиер лигата во Истанбул, Турција откако го совлада казакстанецот Каисар Албисбаир со 4:1.

Оваа победа и освоениот бронзен медал за нашиот најдобар каратист се голем поттик за уште поголема самодоверба пред Европското првенство во Пореч и квалификацискиот турнир во Париз, во борба за олимписка норма за ЛОИ во Токио.

Премиер лигата во Истанбул се бодува за олимписката листа на WKF и беше прво големо натпреварување по една година пауза во каратето, а настапија вкупно 584 каратисти од 72 земји.