Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

Агенцијата за млади и спорт објавува Конкурс за изложбата Young art 2017 на...

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

Агенцијата за млади и спорт објавува Конкурс за Млади поети, на кој...

Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за Младинска Политика

Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за Младинска Политика

Во периодот од 11 до 14 октомври оваа година во Москва, Руска Федерација,...

Средба со националните спортски федерации

Средба со националните спортски федерации

Агенцијата за млади и спорт оствари средба со челните луѓе на на спортските...

Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

Денес, во просториите на поранешното кино ,,Култура” се одржа...

 • Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

  Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

 • Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

  Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

 • Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за Младинска Политика

  Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за...

 • Средба со националните спортски федерации

  Средба со националните спортски федерации

 • Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

  Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

Печати

Почина Мичо Поповски, човекот заслужен за развојот на кајак спортот во Македонија

вклучено . Објавено во Соопштенија

На 69 – годишна возраст  почина Мичо Поповски, еден од основачите на Македонскиот Олимписки Комитет. Тој беше поранешен национален шампион во кајак на диви води во слалом и спуст. Беше заслужен за развојот на кајак спортот.

Поповски беше роден на 05. мај 1947 година во с.Горничево.

Целиот живот го посвети на спортот и благодарение на неговиот ангажман, кајак спортот имаше главен збор во македонскиот спорт. Беше селектор на македонската репрезентација   и беше четири пати учесник на Олимписки Игри, во Барселона, Атланта, Сиднеј и во Атина.

Поповски беше претседател на Сојузот на спортови на Град Скопје, на Сојузот на спортски федерации на Македонија, прв Претседател на Кајакарската федерација на Македонија по осамостојувањето. Носител е на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје. Многу пати одликуван со награди и признанија од Светската Кајакарска федерација и Меѓународниот Олимписки Комитет.

Во професионалната кариера како дипломиран инженер – металург  работеше во Рудници и Железарница, а се пензионираше како раководител на сектор урбанизам во Град Скопје, кој има големи заслуги за развојот на Град Скопје.

Посмртните останки ќе бидат изложени денес, 27 април, на гробиштата во Бутел.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија