Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

Агенцијата за млади и спорт објавува Конкурс за изложбата Young art 2017 на...

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

Агенцијата за млади и спорт објавува Конкурс за Млади поети, на кој...

Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за Младинска Политика

Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за Младинска Политика

Во периодот од 11 до 14 октомври оваа година во Москва, Руска Федерација,...

Средба со националните спортски федерации

Средба со националните спортски федерации

Агенцијата за млади и спорт оствари средба со челните луѓе на на спортските...

Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

Денес, во просториите на поранешното кино ,,Култура” се одржа...

 • Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

  Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

 • Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

  Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

 • Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за Младинска Политика

  Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за...

 • Средба со националните спортски федерации

  Средба со националните спортски федерации

 • Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

  Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

Печати

Прием за најбрзиот мотоциклист во Македонија

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams motor web 2

Слободан Ивчевски денес беше гостин во Агенцијата за млади и спорт,каде го информираше директорот Марјан Спасески за последните настани на Европскиот шампионат во брзински мотоциклизами. Инаку Ивчевски настапува во класа формула 1000 кубни сантиметри, 200 коњски сили, која во овој вид натпреварување е најјака класа, и после пет одржани трки е на водечкото прво место. Тој е член на Мото клуб “Сакам Мото”, веќе 23 години, а најдобар пласман му е освоеното четврто место на Европскиот шампионат во 2014 година. За оваа сезона остануваат уште девет трки,меќу кои Романија, Грција Србија, а прва во распоредот на натпревари е трката во Романија која ќе се одржи на 20 и 21 Мај. Три години по ред е шампион на Македонија во оваа класа. Иако на последната трка возеше со гуми стари две години, тој е великан сам по себе бидејќи ова е прв пат во историјата на Македонија некој од било каква мотоциклистичка меѓународна трка да се качил на подиум. Неговата цел е настап на светски шампионат, а условот е мотор со адекватни предиспозиции, кој во моментов чини огромни финансиски средства. Во репрезентативни натпреварувања за прв пат Македонија го освои второто место во тимски репрезентативни трки во плевен, Бугарија.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија