Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Меѓународен  ден на лица со посебни потреби

Меѓународен ден на лица со посебни потреби

По повод Меѓународниот ден на лица со посебни потреби, Агенцијата за млади...

Фитнес зона во Општина Центар

Фитнес зона во Општина Центар

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски, во присуство на...

Гази Баба доби фитнес зона

Гази Баба доби фитнес зона

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски заедно со...

70 години Спортска Стрелачка Федерација

70 години Спортска Стрелачка Федерација

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски организираше прием...

Македонија горда на шампионите-прво место Светски Куп пара ХипХоп

Македонија горда на шампионите-прво место Светски Куп пара ХипХоп

Денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт (АМС) беше организиран...

  • Меѓународен  ден на лица со посебни потреби

    Меѓународен ден на лица со посебни потреби

  • Фитнес зона во Општина Центар

    Фитнес зона во Општина Центар

  • Гази Баба доби фитнес зона

    Гази Баба доби фитнес зона

  • 70 години Спортска Стрелачка Федерација

    70 години Спортска Стрелачка Федерација

  • Македонија горда на шампионите-прво место Светски Куп пара ХипХоп

    Македонија горда на шампионите-прво место Светски Куп пара ХипХоп

Печати

Одржано Државно првенство во шах

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams drz sah 2

Федерацијата за училишен спорт во соработка со Шаховската федерација на Македонија, Сојузот на училишен спорт на Скопје и Приватната Гимназија Алгоритам го организира Државното првенство во шах за основни и средни училишта.

На првенството учествуваа 112 учесници и тоа 91 машки и 21 женски.

Сите натпревари се играа со временска контрола по играч од 10 минути, со додаток од 5 секунди за секој одигран потег, Швајцарски систем од шест кола.

На првенството беа постигнати следниве резултати:

Основни училишта-машки

  1. Емил Ристески – Скопје, ОУ„Јахја Кемал Јуниор
  2. Андреј Велјаноски - Скопје,  ОУ„Стив Наумов
  3. Матео Ефтовски - Скопје, ОУ„Владо Тасевски

-       женски

  1. Јана Анѓелкоска  Охрид, ОУ„Григор Прличев
  2. Михаела Зрмановска - Скопје, ОУ„Јахја Кемал Јуниор
  3. Леа Ефтовска - Скопје, ОУ„Владо Тасевски

Средни училишта -машки

  1. Ристе Јовчев – Скопје,СУГС„Јосип Броз Тито“
  2. Давид Манески –Прилеп ,СОУМирче Ацев“
  3. Андреј Крстевски –Куманово ,СОУ„Гоце Делчев“

-       женски

  1. Манова Ивана  – Скопје, СУГС „Орце Николов“
  2. Димовска Александра  –Битола , СОЕУЈане Сандански“
  3. Митревска Сара  –Битола , СОЕУЈане Сандански“

Учениците кои освоија прво  место во сите категории се здобија со право на учество на спортскиот камп.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија