Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, му го честиташе...

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод 51-от...

Европска бронза за Емил Павлов

Европска бронза за Емил Павлов

Нашите каратисти имаа успешен настап на Европското првенство во карате, кое...

 Светската танцова елита во Скопје

Светската танцова елита во Скопје

Танцовата федерација во соработка со Агенцијата за млади и спорт и...

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Европскиот шампионат во шах во поединечна конкуренција беше свечено пуштен...

 • Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

  Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

 • ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

  ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

 • Европска бронза за Емил Павлов

  Европска бронза за Емил Павлов

 • Светската танцова елита во Скопје

  Светската танцова елита во Скопје

 • Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

  Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Печати

Отворено државното првенство во кошарка за основки

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams dk kos

Денес во просториите на спортската сала ,,Методија Андонов Ченто” директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски заедно со градоначалникот на општина Гази Баба Борче Ѓеорѓиевски и претседателот на Федерацијата за училишен спорт на Македонија, Александар Туфекчиевски го отворија државното училишно првенство во кошарка за девојчиња.

Каевски истакна дека му претставува чест и задоволство што се наоѓа меѓу македонските кошаркарски таленти, кои во иднина ќе го облечат националниот жолто-црвен дрес и ќе ги преставуваа боите на Македонија.

- Да се биде меѓу вас, меѓу македонските кошаркарски таленти, од кои очекувам во иднина да го облечат националниот жолто-црвен дрес и да ги преставуваат боите на Македонија, е огромна чест и задоволство. Се надевам дека од овие натпревари ќе излезат идните Моника Гавриловска, Јелена Антиќ и Анжелика Митрашиновиќ и ќе претставуваат гордост за Македонија.Официјално ги прогласувам за отворени кошаркарските игри за основни училишта, - изјави Каевски.

Од основните училишта кои се пласираа на финалните игри на државното училишно кошаркарско првенство се тимовите на:

ОУ„ДАНЕ КРАПЧЕВ“ – СКОПЈЕ

ОУ „КУЗМАН ШАПКАРЕВ“ – СКОПЈЕ

ОУ „ВАНЧО ПРКЕ“ – ДЕЛЧЕВО

ОУ „ЈОСИП БРОЗ ТИТО“ – СТРУГА

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија