Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Објавен јавниот повик за учество во обука за претприемништво и деловни вештини

Објавен јавниот повик за учество во обука за претприемништво и деловни вештини

Агенцијата за млади и спорт, во насока на развивање на претмприемаштвото...

Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

Агенцијата за млади и спорт, следејќи ги младинските трендови, петти пат по...

Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ''

Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ''

Денес во кристалната сала на Собранието на Република Северна Македонија се...

Агенцијата за млади и спорт со поддршка на младите хемичари

Агенцијата за млади и спорт со поддршка на младите хемичари

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски присуствуваше на...

Одбележан

Одбележан "Ден на млади"

По повод Меѓународниот ден на млади, се одржа настан организиран од страна...

 • Објавен јавниот повик за учество во обука за претприемништво и деловни вештини

  Објавен јавниот повик за учество во обука за претприемништво и деловни вештини

 • Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

  Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите...

 • Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ''

  Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ''

 • Агенцијата за млади и спорт со поддршка на младите хемичари

  Агенцијата за млади и спорт со поддршка на младите хемичари

 • Одбележан

  Одбележан "Ден на млади"

Печати

Половина век од постоење на ИКАС

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pres ikas

Еден од најголемите православни празници, Велигден, оваа година ќе биде збогатен со јубилејниот 50ти по ред ИКАС и Европскиот куп во спуст, а преубавата Матка ќе биде дом на над 70 домашни и странски кајакари.

По тој повод, во Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција на кои свое обраќање имаше Директорот Каевски, претседателот на Комитетот за слалом при Светската кајакарска федерација Томислав Црнковиќ,претседателот на комитетот за слалом при КФМ Димче Стефановски, и претседателот на Кајакарската федерација на Македонија Коста Ефтимов.

-Заложбата за поддршка на еден од најстарите спортски настани во југоисточна Европа останува и понатаму. Кајакарството во Македонија има традиција, резултат и претставува спорт кој освен спортските привилегии нуди и промоција на природните и културни вредности во Македонија, изјави Каевски.

Преку 70 натпреварувачи од 14 земји во светот меѓу кои Словенија, Русија, Хрватска, во сабота ќе учествуваат на спустот и квалификациите за слалом, додека пак полуфиналните и финалните натпревари се во недела.

-Огромно задоволство е повторно да сме во Македонија, во земјата која има идеални услови за одржување на еден ваков спортски настан. Нашето пријателско партнерство со кајакарската федерација на Македонија продолжува и понатаму, изјави Црнковиќ.

За техничките детали на трките, деталите околу тајмингот на натпреварите и бројот на учесници зборуваа претседателот на Комитетот за слалом при КФМ Димче Стефановскипретседателот на Кајакарската федерација на Македонија Коста Ефтимов.

Вечерва во 19 часот е свеченото отворање во Музеј на град Скопје.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија