Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

  Музејот на град Скопје е местото каде денес беше отворена изложбата...

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019 година

Агенцијата за млади и спорт (АМС) по шести пат го реализира проектот за...

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Градот Скопје се приклучи на кампањата на Агенцијата за млади и спорт и...

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, на покана на...

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Агенцијата  за млади и спорт продолжува со имплементацијата на...

 • Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

  Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

 • Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

  Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019...

 • Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

  Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

 • Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

  Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на...

 • Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

  Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Печати

Европско првенство во кајак спуст на дива вода на Матка

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams kajak pres evr w2

Агенцијата замлади и спорт во соработка со Кајакарската федерација на Македонија, денес организираше прес конференција по повод стартот на Европското првенство во кајак на дива вода, кое од утре, па се до 5-ти ќе се одржи на Матка.

На прес конференцијата учествуваа директорот на АМС Дарко Каевски, претседателот на организациониот одбор Димче Стефановски, како и директорот на натпреварот Љубомир Спасиќ.

-Кајакарската федерација на Македонија е федерација која во годишната програма на активности има навистина голем број на содржини од домашен и меѓународен карактер, кои од година во година се се посодржински и освен промоција на кајакот како спорт претставуваат и промоција на убавините на нашата држава.

Тука пред се мислам на Кањонот Матка, местото на одржување на претстојното Европско првенство во кајак спуст на дива вода во јуниорска и сениорска конкуренција, кое од 02-05 ќе се одржи на Матка, рече Каевски.

Тој додаде дека Агенцијата за млади и спорт ја потврдува својата заложба за промоција на Матка како една од најдобрите места за овој спорт во Југоисточна Европа.

Настаните од ваков тип се секогаш безрезервно подржани од Агенцијата за млади и спорт, па така и за ова ЕП одлучивме да излеземе во пресрет.

На сите учесници на ова натпреварување им посакувам убав престој во Македонија, успешни натпревари и спортски успеси, додаде директорот Каевски.

-Благодарност до Агенцијата за млади и спорт, која како и досега останува главен покровител на активностите на Кајак федерацијата, но и благодарност до Европската и Светската кајак федерација која ја препозна заложбата на спортските кајак работници и одличните услови кои ги нуди патеката на Матка, истакна претседателот на организациониот одбор, Димче Стефановски.

За деталите зборуваше директорот на натпреварот Љубомир Спасиќ.

-На првенството ќе земат учество 250 кајакари од 16 земји, што го прави натпреварувањето најмасовно до сега.

Натпреварите започнуваат утре со почеток од девет часо со старт на Матка и финиш во с.Шишево во категорија класик и патека долга 3,5 километри, а во петок ќе се возат квалификациони трки во спуст.

Свеченото отворање е вечерва на плоштадот Филип II со почеток од 20 часот, истакна Спасиќ.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија