Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, му го честиташе...

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод 51-от...

Европска бронза за Емил Павлов

Европска бронза за Емил Павлов

Нашите каратисти имаа успешен настап на Европското првенство во карате, кое...

 Светската танцова елита во Скопје

Светската танцова елита во Скопје

Танцовата федерација во соработка со Агенцијата за млади и спорт и...

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Европскиот шампионат во шах во поединечна конкуренција беше свечено пуштен...

 • Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

  Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

 • ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

  ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

 • Европска бронза за Емил Павлов

  Европска бронза за Емил Павлов

 • Светската танцова елита во Скопје

  Светската танцова елита во Скопје

 • Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

  Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Печати

Меѓународен ден на лица со посебни потреби

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams dk deca

По повод Меѓународниот ден на лица со посебни потреби, Агенцијата за млади и спорт изработи календар за 2019 година со творби од децата со хендикеп, кои на предходно објавениот конкурс доставија свои дела.

Настанот го одбележавме во ОУ “Невена Георгиева Дуња”, а истиот беше  своевидна промоција на календарот, но и дружба со децата со посебни потреби.

-Сакам да истакнам дека Агенција за млади и спорт целосно ги поддржува лицата со хендикеп преку многубројни активности низ годината, и да порачам да не дозволиме 3 декември да биде само еден ден во годината, да придонесуваме кон обезбедување на инклузивност и еднаквост, “Секој ден е 3-ти декември”, изјави Дарко Каевски, директор на Агенцијата за млади и спорт.

Со овој настан Агенцијата за млади и спорт дава свој допринос во подигнување на свеста за потребите на лицата со хендикеп, но и нивна интеграција во секојдневниот живот.

Меѓународниот ден на лицата со хендикеп секоја година се одбележува на 3 декември низ целиот свет. Темата за оваа година е "Оспособување на лицата со попреченост и обезбедување инклузивност и еднаквост".

Разните мерки кои ги превземаат од Владата на Р.М. и ние како Агенција за млади и спорт се фокусираат токму на зајакнување на лицата со попреченост за инклузивен, правичен и одржлив развој.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија