Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, му го честиташе...

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод 51-от...

Европска бронза за Емил Павлов

Европска бронза за Емил Павлов

Нашите каратисти имаа успешен настап на Европското првенство во карате, кое...

 Светската танцова елита во Скопје

Светската танцова елита во Скопје

Танцовата федерација во соработка со Агенцијата за млади и спорт и...

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Европскиот шампионат во шах во поединечна конкуренција беше свечено пуштен...

 • Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

  Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

 • ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

  ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

 • Европска бронза за Емил Павлов

  Европска бронза за Емил Павлов

 • Светската танцова елита во Скопје

  Светската танцова елита во Скопје

 • Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

  Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Печати

Европска бронза за Емил Павлов

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams dk i k

Нашите каратисти имаа успешен настап на Европското првенство во карате, кое од 28-31 март се одржа во Гвадалахара- Шпанија.

Бронзен медал за најдобриот Емил Павлов, како и повторување на одличното пето место за Пуликсенија Јовановска.

Одлично претставување на машкиот тим, како и новиот сениор Фахик Весели, и пораз во четврт финалето за Берат Јакупи.

На прес конференцијата која се одржа во Агенцијата за млади и спорт директорот Каевски имаше само пофални зборови.

-Успешниот настап на нашите каратисти е уште еден доказ за нагорната линија по која оди спортот во држава, но и потврда дека каратето е спорт од кој најмногу очекуваме, и спорт кој ги подига спортските стандарди.

Патеката по која се движат нашите каратисти води кон Токио, и јас искрено се надевам дека истата успешно ќе ја поминеме, со заеднички залагања, истакна Каевски.

-Континуитетот на остварување на медали од европските првенства е мотивација плус кон остварување на мојата животна желба, а тоа е пласман на олимписки игри.

Моето учество на европските игри во Минск ќе го трасираат мојот пат кон Токио, и јас искрено се надевам дека ќе го поминам, изјави Павлов.

Тој додаде дека неговиот успех е успех на еден огромен тим составен од личен, кондиционен тренер, селектор, федерација која стои зад него, како и МОК и Агенцијата за млади и спорт, без кои не е можно да се оди во нагорна линија.

На прес конференцијата свое излагање имаа и тренерите на државните селекции во борби и кати, Жарко Арсовски, и Стојан Андриевски, како и освојувачката на петтото место во кати, Пуликсенија Јовановска.

 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија