Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

вклучено . Објавено во Соопштенија

Egorov 1

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, му го честиташе големиот успех на Владимир Егоров кој освои бронзен медал во категоријата до 57 килограми на Европското првенство во Романија.

Овој медал е прв за македонски репрезентативец на едно континентално првенство, по пауза од 12 години. Последен пат, во 2007 година Мурат Рамазанов го освои бронзениот медал на ЕП во Софија, Бугарија.

– Агенцијата за млади и спорт е горда на нашите борачи кои се вратија со високи резултати од последното Европско првенство во борење во Букурешт Романија. По пауза од една деценија, Северна Македонија повторно се враќа на европската боречка сцена како еден од фаворитите за освојување медали. Очекувам во наредните години Егоров, Елмедин Сјфулау и Могамедѓаѓи Нуров да бидат столбот на македонското борење и да донесат уште поголеми резултати, а ние како Агенција сме секогаш тука дадеме поддршка за уште поголем успех на нашата држава, изјави Каевски.

Со резултатот постигнат во Букурешт, Владимир Егоров се стекнува со стипендијата од светска категорија, односно, во наредните четири години ќе добива месечен износ од две просечни нето плати.

Исто така со стипендија, од меѓународна категорија, се стекна и репрезентативецот Могамедѓаѓи Нуров кој ќе добива 1,3 нето месечна плата наредните две години.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија