Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

  Музејот на град Скопје е местото каде денес беше отворена изложбата...

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019 година

Агенцијата за млади и спорт (АМС) по шести пат го реализира проектот за...

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Градот Скопје се приклучи на кампањата на Агенцијата за млади и спорт и...

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, на покана на...

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Агенцијата  за млади и спорт продолжува со имплементацијата на...

 • Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

  Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

 • Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

  Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019...

 • Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

  Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

 • Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

  Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на...

 • Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

  Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Печати

Атлетско уживање на Арена Тоше Проески

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pres afm

Викендот што следува нуди посебно задоволство за сите вљубеници во атлетиката и спортот воопшто.

Нашата држава е организатор на Европско првенство-трета лига, на кое се очекува настап на преку 430 натпреварувачи од 14 земји, а настанот на прес конференција го најави директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски и претседателот на Атлетска федерација на РСМ Александра Војнеска Зикова.

-Големо задоволство ми претставува да го најавам овој атлетски спектакл, кој претстојниов викенд ќе ја збогати спортската програма во Скопје.

По успешната организација на Европското првенство во планинско трчање, кое минатата година се одржа на Водно, Интернационалната и Европската Атлетска федерација ни доверија организација на уште еден престижен настан- Европски тимски шампионат- 3-та лига, изјави Каевски.

Тој додаде дека покрај нашите атлетичари, меѓу кои се издвојуваат Јован Стојоски, Дрита Ислами и Дарио Ивановски, ќе настапат атлетичари од Албанија, Азербејџан, Ерменија, Босна, Исланд, Молдавија, Црна Гора....

Фаворитот Србија најавува настап на светската атлетска елита, предводена од актуелната Европска шампионка во скок во далечина Ивана Шпановиќ.

-Покана до сите вљубеници во атлетиката и спортот воопшто, на 10-ти и 11-ти да бидат на Арена Тоше Проески, и да дадат свој допринос во она што е главен фокус на Агенцијата за млади и спорт и Атлетската федерација на Македонија, а тое е подигање на Атлетиката на повисоко ниво, додаде Каевски.

Новиот претседател на атлетската федерација Александра Војнеска Зикова потенцираше дека фаворитските репрезентации, Србија и Исланд се најавени во полн состав, во кој влегуваат атлетичари со освоени европски медали, што овозможува атлетски викенд-спектакл во Скопје.

-Ова е настан кој очекуваме да најави нов почеток во атлетиката кај нас, односно можност да ја вратиме атлетиката онаму каде припаѓа- на врвот на спортовите, изјави Војнеска-Зикова.

Таа додаде дека ќе стори максимум во организацискиот дел, со што ќе го оправдаме статусот на рамноправен партнер на Европската атлетска федерација.

На прес конференцијата се обрати и нашиот фаворит на 100, 200 и 400 метри, Јован Стојоски, кој оваа сезона веќе два пати трча под 47 секунди, со што е дел од фаворитите на 400 метри.

-Да ја наполниме арената, изјави Стојоски.

Натпреварите стартуваат во сабота попладне, а влезот е слободен и двата дена.

ams pres atl

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија