Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

  Музејот на град Скопје е местото каде денес беше отворена изложбата...

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019 година

Агенцијата за млади и спорт (АМС) по шести пат го реализира проектот за...

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Градот Скопје се приклучи на кампањата на Агенцијата за млади и спорт и...

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, на покана на...

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Агенцијата  за млади и спорт продолжува со имплементацијата на...

 • Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

  Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

 • Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

  Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019...

 • Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

  Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

 • Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

  Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на...

 • Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

  Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Печати

Преку 100 играчи од 18 држави на Челенџ турнир во Скопје

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pp 2

Нашата метропола е домаќин на уште еден настан од светски ранг, ИТТФ челенџ турнир во пинг-понг за кадети и јуниори.

По тој повод, Агенцијата за млади и спорт организираше прес- конференција на која свои излагања имаа директорот на Агенцијата за млади и спорт,  Дарко Каевски, претседателот на Пинг-понг федерацијата на Северна Македонија, Горан Тиловски, како и претседателот на Светската пинг-понг федерација (ИТТФ) Томас Вајкарт.

-По одржувањето на Балканското првенство во Скопје во текот на јуни со рекорден број држави учесници, 12, Скопје и Пинг-понг федерацијата на Северна Македонија се домаќини на првиот турнир под покровителство на ИTТФ, Отвореното првенство на Северна Македонија за јуниори и кадети.Одржувањето на настани од ваков ранг укажува на податокот за зголемениот интерес за пинг-понг спортот во државата, но и за успешност во работата и менаџирањето во Пинг-понг федерацијата, изјави Каевски.

Претседателот Томас Вајкарт (ИТТФ) изрази огромна благодарност, првенствено за гостопримливоста на домаќините, чија држава ја посетува прв пат и е позитивно изненаден од организацијата, бројот на земји учеснички, но и од поддршката која државата ја дава на Пинг-понг федерацијата во организација на настани од училишен спорт, па се до сениорски натпреварувања.

- Земјите од Балканот имаат огромна традиција за пинг-понг,а моите очекувања се да ја посетам Вашата земја и идната година, кога водени од позитивните реакции на ИТТФ за успешните реализации на манифестациите годинава, ќе можете да се изборите за нови натпреварувања од уште повисок ранг, изјави Вајкарт.

Пинг-понг федерацијата обезбеди четири директни линкови преку кои љубителите на пинг-понгот преку каналот во живо (You tube)  ќе можат да ги следат натпреварите од турнирот.

-Над 100 учесници и 50 официјални лица од повеќе од 20 земји од светот (Шведска, Индија, Норвешка, Шпанија, Италија, Словачка, Чешка, Хрватска, Перу, Србија, Бугарија …) се пристигнати во Скопје и  се борат за титулите на овој турнир, а  доаѓањето на високи официјални лица од Светската и Европската пинг понг федерација треба да обезбеди дополнителен мотив за развој на пинг-понгот во државава, изјави пртетседателот на Пинг-понг федерацијата на Северна Маекедонија, Горан Тиловски.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија