Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

  Музејот на град Скопје е местото каде денес беше отворена изложбата...

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019 година

Агенцијата за млади и спорт (АМС) по шести пат го реализира проектот за...

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Градот Скопје се приклучи на кампањата на Агенцијата за млади и спорт и...

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, на покана на...

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Агенцијата  за млади и спорт продолжува со имплементацијата на...

 • Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

  Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

 • Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

  Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019...

 • Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

  Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

 • Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

  Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на...

 • Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

  Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Печати

Спортисти на годината

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams dekan i nikola w

Во организација на Агенцијата за млади и спорт, Сојузот на спортски федерации и со учество на медиумите се одржа спортската манифестација „ИЗБОР НА СПОРТИСТИ” каде беа прогласени најдобрите за изминатава година.

Капитенот на европскиот ракометен шампион и македонски репрезентативец, Стојанче Стоилов и македонската репрезентативка во карате, Пуликсенија Јовановска беа прогласени за најдобри спортисти за 2019 година.

Стоилов не беше присутен на доделувањето, а наградата ја прими тренерот на Вардар јуниор, Столе Петрушевски.

Јовановска во изборот на најдобра спортистка победи благодарение на освоеното петто место во кати и на доделувањето изјави дека тоа што го ветила го исполнила.

- Кога бев прогласена за најдобра млада спортистка пред неколку години, дадов ветување дека пред мене е период каде што ќе работам уште повеќе и максимално ќе се посветам на постигнување високи резултатите.Со оваа награда, едно е сигурно, а тоа е поголемиот мотив за уште поголеми успеси. Резултатите ги постигнав благодарение на совети од мојот тим, селекторот и поддршката од моите родители – изјави Јованоска.

За најдобри млади спортисти беа избрани -Миа Тодорова во кик бокс, за двете освоени 3-ти места на европско и светско за јуниори и Бесир Алили за освоено 1-во место на ЕП во борење за кадети.

Најдобра репрезентација во машка конкуренција беше прогласена одбојкарската репрезентација, која за прв пат настапи на едно европско првенство, а за капитенот на одбојкарската репрезентација, Никола Ѓорѓиев му беше врачена наградата за посебни достигнувања во спортот за 2019 година. Во женска конкуренција беше прогласена женската ракометна репрезентација.

Во категоријата најдобар тренер-селектор, наградата ја освои Сашко Арсовски, кој е селектор на македонската карате репрезентацијата.

За најдобра спортска федерација беше прогласена ракометната федерација, а наградата му беше доделена на претседателот, Живко Мукаетов.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија