Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Увид во градежните активности во Општина Штип

Напишано од administrator вклучено . Објавено во Соопштенија

dk2

Директорот на Агенција за млади и спорт, Дарко Каевски заедно со градоначланикот на Општина Штип, Благој Бочварски направи увид во градежните активности за изградба на затворениот пливачки базен и Кошаркарското 3х3 игралиште во Општина Штип.

Директорот на Агенција за млади и спорт, Дарко Каевски заедно со градоначланикот на Општина Штип, Благој Бочварски направи увид во градежните активности за изградба на затворениот пливачки базен и Кошаркарското 3х3 игралиште во Општина Штип.

Изградбата на затворениот пливачки базен, кој е дел од најголемиот капитален проект на АМС во делот на спортската инфраструктура во моментов е во напредна фаза, градежните работи се одвиваат интензивно и ќе биде подготвен за употреба пред предвидениот рок. Пливачкиот базен е можност за младите од Штип да го практикуваат еден од најздравите спортови - пливањето, а со тоа да имаат и еднаква шанса покрај рекреативното пливање, да го изберат овој спорт како своја професионална определба.

 

dk1

 

Баскет игралиштeто ќе бидe комплетно опременo и ќе ги задоволува FIBA стандардите, со светилки со штедлив избор на светлина како и мал спортски семафор. Со поставувањето на игралиштето ќе се зголеми практикувањето на кошарката и како рекреативен спорт, но поради предвидените стандарди кои треба да ги исполнуваат истите ќе може да се користат и за официјални натпревари во Уличен басет (street basket).

Изградбата на овие игралишта според рокот во договорот е 4 месеци, но со моменталното динамично темпо на работа тие ќе бидат на располагање на младите од оваа општина за 2 месеци.

Освен во Општина Штип, кошаркарските игралишта се планирани и во 9 други општини.

 

 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија