Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Претставници на Комбат Самбо федерација во АМС

Напишано од administrator вклучено . Објавено во Соопштенија

ams sambo

Од 4-8 ноември 2020 година во Нови Сад се одржа Свестко првенство за Јуниори и Сениори во Спорт и Комбат Самбо, на кое зема учество и нашата репрезентација со шест натпреварувачи, во јуниорска и сениорска конкуренција. 

ams sambo

Од 4-8 ноември 2020 година во Нови Сад се одржа Свестко првенство за Јуниори и Сениори во Спорт и Комбат Самбо, на кое зема учество и нашата репрезентација со шест натпреварувачи, во јуниорска и сениорска конкуренција.Нашата репрезентација постигна солидни резултати,:едно 5-то и две 7-ми места.

По тој повод претставници од федерацијата беа на прием во Агенцијата за млади и спорт, каде ги презентираа остварувањата од Нови Сад, но и плановите за организација на меѓународни натпревари на наше тло.

Имено, Бобан Данов го освои 5-то место во Комбат Самбо во категоријата +100 кг. и е најдобар резултат до сега на Светските првенства за сениори,  додека Маја Бобан во во категоријата 68 кг. и Омар Факиќ +87 кг. кај јуниорите го освоија 7-то место. На 5 и 6  ноември се одржаа конгреси на Светската и Европската федерација на кое зема учество и нашата федерација и делегат на конгресот беше Претседателот на Федерацијата Г-динот. Ердал Факиќ, на кое Светската и Европската Федерација им додели на нашата држава да биде домаќин на Светско првенство за кадети во 2022 и Европско првенство за Јуниори во 2023 година во Скопје.

 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија