Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Прием за младите мечувалци пред настапот во Каиро

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams nm priem kairo

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски, ја прими делегацијата на Мечувалечка Федерација на Северна Македонија, пред заминување на Светско првенство во Каиро. На приемот присуствуваа претседатeлот на федерацијата Зоран Стојановиќ, националниот тренер и селектор Билјана Кузмановска Николовска, како и претставници од кадетската и јуниорската репрезентација .

Светско Првенство во мечување во кадетска и јуниорска конкуренција ќе се одржи од 3 - 11 Април 2021 год. во Каиро - Египет.

-Чест и задоволство ми претставува што имам прилика да се сретнам со овие млади ентузијасти во спортот, кај кои спортскиот дух и во овие услови на КОВИД е на високо ниво, истакна Мојсовски.

 Репрезентацијата во состав: Србиноски Петар, Величкоски Јован, Николовски Никола и Александровски Матеј тренираше цела година и се спремаше сериозно за настап на  ова првенство и покрај сите неприлики и тешки услови предизвикани од светската пандемија.

Ова е само потврда дека нашите спортисти, стручниот тим и федерацијата се приспособија на новите услови, макотрпно работеа без изговори и покажаа дека страста кон спортот е главен двигател во остварување на целите.

-Сето ова немаше да биде возможно без досегашната поддршката од Агенцијата за млади и спорт и директорот Наумче Мојсовски кој воедно изрази спремност и за понатамошна поддршка на мечувањето кај нас, истакна преседателот на мечувалечка федерација, Зоран Стојановиќ.

ams nm mecuvanje

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија