Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Скопје трча

Скопје трча

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица

Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица

Агенцијата за млади и спорт, следејќи ги младинските трендови,...

Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

Агенцијата за млади и спорт, следејќи ги младинските трендови, петти пат по...

Европска недела на спортот во Македонија

Европска недела на спортот во Македонија

По повод започнувањето на најголемиот спортски настан во Европа –...

Македонија домаќин на состанокот на Регионалната анти-допинг организација

Македонија домаќин на состанокот на Регионалната анти-допинг организација

Агенцијата за млади и спорт во периодот од 5-8 септември e домаќин на...

 • Скопје трча

  Скопје трча

 • Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица

  Јавен повик за доделување награди за Млади талентирани лица

 • Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

  Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите...

 • Европска недела на спортот во Македонија

  Европска недела на спортот во Македонија

 • Македонија домаќин на состанокот на Регионалната анти-допинг организација

  Македонија домаќин на состанокот на Регионалната анти-допинг организација

Печати

Иванов и Поповски: Добар пат, донесете ни радости

вклучено . Објавено во Соопштенија

Традиционално пред секој голем и важен спортски настан на кој ние сме застапени, Претседателот на РМ Ѓорѓе Иванов организира средба со македонската машката ракометна селекција на која присуствуваше и директорот на АМС Лазар Поповски. Добри желби преовладуваа во формалниот дел, но и во дружењето на првиот човек на државата и водечката личност на Агенцијата со репрезентативците кои в петок заминуваат на СП во Шпанија.

Еве сублимат од обраќањето на претседателот Иванов кон националниот ракометен тим.

- Јасно е што значи спортот за Македонија, впрочем вашите резултати од минатата година најдобро го потврдија тоа, затоа и на новиот голем настап ја имате сета наша поддршка. Лично сум ваш искрен навивач, можеби и затоа што сите нам, ни претставува гордост кога вие, нашите репрезенти се грижите за доброто претставување на земјата во светот. Сигурен сум дека мотивацијата по која ракометниот национален тим е препознатлив и надвор од границите на Македонија, повторно ќе биде на највисоко ниво, бидејќи вие станавте синоним за борба до последен здив и за обединување на Македонците. Можеби во салите во Шпанија нема да имате многу навивачи, но знајте дека таму каде што сте вие, со срцата сме и сите ние. Верувам дека на Светското првенство повторно ќе ги оправдате ордените кои ги заслуживте минатиот јануари – со неколку поенти во обраќањето претседателот Иванов се обиде да им ја пренесе сета наша поддршка на18-те избраници на селекторот Звонко Шундовски.

Во име на ракометната експедиција која во Севиља ја очекуваат средби од сабота против Чиле, Катар, Исланд, Русија и Данска се огласи капитенот Кире Лазаров кој го прифаќа предизвикот.

- Подготвени сме добро, имаме добар тим, а мотиви никогаш не ни недостасувале. Свесни сме за очекувањата на нацијата и се ќе сториме да оствариме добар пласман. Навивачите кои верувам повторно ќе бидат со нас, можеби во помал број, нека бидат сигирни дека ќе дадеме се од себе- рече најдобриот десен бек на светот Кире Лазаров.
Македонските ракометари на тренинзи во Скопје остануваат до петок кога заминуваат за Севиља каде в сабота не очекува првиот мундијалски меч со репрезенатцијата на Чиле.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија